dr hab. inż. Andrzej Zalewski, prof. UTP

andrzej zalewski

tel.: 603 768 141

Zainteresowania naukowe

• planowanie miast i aglomeracji,
  • planowanie przestrzenne,
  • projektowanie przestrzeni publicznych,
  • planowanie systemów transportu,
  • transport z zagospodarowaniu przestrzennym,
  • ruch i infrastruktura rowerowa,
  • uspokojenie ruchu,
  • ruch pieszy i dostępność przestrzeni publicznych dla osób z niepełnosprawnościami,
  • transport zrównoważony i mobilność aktywna.

Wybrane publikacje

• Utilisation des Deux - Roues Légers dans les villes polonaises de moyenne importance, Congrès International "Vivre et Circuler en Ville" Livre des Communications et Act du Congrès, Centre des Etudes des Transports Urbains et l'Association pour la Diffusion des Technique de Sécurité Routière, Paris 1990, s.108 –116.
  • Traffic Calming Through the National Roads in Small Towns in Poland as a Measure of Cycling Conditions Improvement - Case of Kobylnica Slupska /National Road No 21/, Chapter in Planning for Cycling upon redaction of H. McClintock, Woodhead Publishing Ltd Abington Hall, Abington Cambridge 2002.
  • Dziesięć lat i dwieście dyplomów Podyplomowego Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, praca zbiorowa pod redakcją A. Gawlikowskiego i A. Zalewskiego, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2002, s. 168 + 8 nienumerowanych, ISBN 83-7207-416-X.
  • Integracja systemu transportu szynowego w śródmieściu Łodzi, (współautor Wesołowski J.), Warszawa – Łódź 2009, stron 163, ISBN 978-83-88220-14-2.
  • Uspokojenie ruchu jako zagadnienie urbanistyczne, Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Zeszyty Naukowe 1104, Rozprawy Naukowe 414, Łódź 2011, ISSN 0117-4834.
  • Traffic Calming as the Educational Question, rozdział w monografii ASK Conference Education for Research - Research for Creativity, wspólnie z M. Styblińską, Warsaw University of Technology, Faculty of Architecture, Warsaw 2016. Str. 85-90, ISSN 2450-8918.

Projekty badawcze

• Wpływ infrastruktury komunikacyjnej i czynników środowiskowych na ruch rowerowy w miastach średnich w Polsce, praca doktorska, Politechnika Krakowska /promotor prof. dr hab. inż. A.Rudnicki/, Kraków 1993.
  • Studium możliwości przekształceń funkcjonalno-przestrzennych Obszaru Metropolitalnego Warszawy, PlanAR - AZ - Plan, Warszawa 1994, /współautorzy A.Gawlikowski i S.Sarna/.
  • Bezpieczeństwo ruchu drogowego w projektowaniu i planowaniu infrastruktury dla ruchu rowerowego oraz stref i ciągów ruchu uspokojonego, Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Polsce "Gambit", AZ - Plan, Warszawa 1994.
  • Pro-Revita – Zintegrowany Program Rewitalizacji Obszarów Centralnych w Łodzi – komunikacja I i II etap, Politechnika Łódzka dla Urzędu Miasta Łodzi, Łódź 2004-5, współautorzy A. Rudnicki i T.Kopta.
  • Aspekt dostępności przestrzeni publicznych miasta w zintegrowanym planowaniu przestrzennym, praca statutowa Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej 2017, kier. K. Solarek, część:. Zagadnienie dostępności transportowej.
  • Wytyczne bezpiecznej organizacji ruchu rowerowego – podręcznik i katalog przykładowych rozwiązań, Instytut Transportu Samochodowego i M&G Consulting dla Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Ministerstwo Infrastruktury, z-ca kierownika pracy badawczej, Warszawa 2018.

Projekty budowlane i realizacje

• Studia systemów transportowych: Ostrowca Św., Ostrowi Maz., Żyrardowa, Ciechanowa, Puław, Tychów, Słupska, Zgierza, Łowiczu, Dzielnicy Warszawa – Bemowo, Busku Zdroju, Białej Podlaskiej, Krakowa, Koszalina w latach 1980 – 2012;
  • Koncepcje i projekty układów dróg rowerowych w Białymstoku, Nakle n. Notecią, Tychach, Warszawie: Bielany i Bemowo, Żoliborzu, Pradze Południe, Wola, Wyszkowie, Lęborku, Białej Podlaskiej, Szczecinku, Kutnie, AZ – Plan lub M&G Consalting – Marketing w latach 1993 – 2014 – znaczna część projektów wdrożona;
  • Studia Techniczno – Ekonomiczne lub Techniczno – Ekonomiczno- Środowiskowe oraz studia wykonalności dróg ekspresowych S8 (Rawa Maz. – Piotrków Tryb., Wrocław – Syców, Warszawa – Radzymin), S10 (Wyrzysk - Szczecin), S5 (Gniezno – Autostrada A2 – Poznań Wschód), S6 (Lębork (wraz z obwodnicą Lęborka) – Trójmiasto), S7 (Wylot północny z Warszawy w kierunku Gdańska), Trasy Olszynki Grochowskiej w Warszawie, DHV POLSKA w latach 2000 – 2010;
  • Projekt koncepcyjny i techniczny uspokojenia ruchu na drodze krajowej nr 21 w Kobylnicy Słupskiej – pierwsze w Polsce uspokojenie ruchu na przejściu drogi krajowej przez małą miejscowość; wdrożenie 1995.
  • Puławy Dutch Town – koncepcja uspokojenia ruchu w dzielnicy Włostowice w Puławach, DHV Amersfoort (Holandia), 2007, zrealizowano 2009.

Hobby

• geografia