Proekologiczne sposoby ograniczania populacji szkodników

Zasadnicza działalność i dorobek naukowy, związane są z trendami zmierzającymi do ograniczania stosowania środków chemicznych w ochronie roślin przed szkodnikami. Koncentrują się na badaniu aktywności biologicznej bioinsektycydów - ekstraktów roślinnych i innych niechemicznych środków ochrony roślin. Obiektem badań są szkodniki najczęściej zagrażające uprawom (stonka ziemniaczana, bielinek kapustnik) owady synantropijne (karaczany) szkodniki przechowywanych produktów zbożowo - mącznych (wołki. trojszyki). Prowadzone badania pozwalają na wyłonienie roślin, których wyciągi wodne, napary, ekstrakty alkoholowe bądź acetonowe wykazują zróżnicowaną aktywność wyrażającą się działaniem hamującym żerowanie (antyfidantnym), odstraszającym od żerowania (repelentnym), bądź stymulującym żerowanie szkodników. Mogą także powodować zaburzenia metabolizmu, a także wykazywać negatywne i toksyczne oddziaływanie na rozwój jaj i larw szkodników.

Te kierunki badań zawarte w projektach badawczych "Entomofauna środowisk kształtowanych przez człowieka oraz proekologiczne sposoby ograniczania populacji szkodników w środowisku przyrodniczym" i "Proekologiczne zabiegi ograniczające liczebność fitofagicznej entomofauny w agrotechnice krótkotrwałych monokultur zbożowych" dają podstawę do opracowania nowych proekologicznych systemów ochrony, stanowiących elementy integrowanej ochrony roślin.

Kontakt:
prof. dr hab. Maria Wawrzyniak,