PL

EN

Ekologiczna produkcja ziarna oraz przetwarzanie pozostałości browarniczych na mączkę z wykorzystaniem innowacyjnego sposobu dehydratacji

Akronim:
GRIST
Nr umowy o dofinansowanie:
00066.DDD.6509.00175.2022.11
Nazwa programu:
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020
Wartość projektu:
Ogółem: 5 392 396,00 PBŚ: 764 466,18
Okres realizacji:
01.08.2022 - 31.12.2024
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Małgorzata Szczepanek
Instytucje zewnętrzne biorące udział w projekcie:
  • Spółdzielnia Produktów Rolnictwa Ekologicznego "Dolina Mogilnicy"
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • ALEBROWAR sp. z o. o. (LIDER)
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych "Polska Ekologia"
Cel projektu:

Podniesienie konkurencyjności polskiego rolnictwa poprzez opracowanie technologii wytwarzania ekologicznego ziarna zbóż, jako surowca do produkcji słodu, a następnie dehydratacji pozostałości browarniczych i wytworzenie mączki funkcjionalnej, o wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej.

Opis projektu:

Rosnące oczekiwania konsumentów wobec żywności, przejawiające się zwiększeniem zapotrzebowania na produkty o wysokich walorach odżywczych i prozdrowotnych, o sprawdzonym pochodzeniu, w tym na żywność produkowaną metodami ekologicznymi stwarzają potrzebę rozwoju tego sektora produkcji pierwotnej oraz związanego z nim sektora przetwórczego.
Rezultatem operacji będzie opracowanie i wdrożenie do praktyki rolniczej i przetwórczej mączek z pozostałości browarniczych (młóta) z ekologicznego ziarna jęczmienia kapturkowego i z pszenicy okrągłoziarnowej. Produkt ten, ze względu na wysoką wartość odżywczą i aktywność biologiczną będzie następnie wykorzystany jako funkcjonalny dodatek do mąk i wyrobów piekarniczych. Z ziarna jęczmienia kapturkowego i pszenicy okrągłoziarnowej, o pożądanych dla browarnictwa parametrach jakościowych produkowany będzie słód, który zostanie podany procesowi warzenia, a z pozostałości browarniczych (młóta) produkowane będą innowacyjne mączki funkcjonalne. Mączki te powstaną z suszonego surowca, po jego uprzedniej dehydratacji według innowacyjnej metody niepowodującej degradacji związków czynnych (np. witamin, enzymów). Dodatkowo przed dodaniem do pieczywa, młóto będzie poddawane procesowi mikronizacji, który skutecznie zmniejsza wielkość cząstek nierozpuszczalnej frakcji bogatej we włókna i powoduje zmniejszanie łańcuchów celulozy do różnych rozmiarów. Zmiana właściwości termofizycznych, teksturowych i niektórych cech fizycznych materiałów biologicznych wpłynie nie tylko na dostępność składników pokarmowych, ale również na poprawę właściwości reologicznych produktów spożywczych.