PL

EN

Innowacyjne rozwiązania w niskowęglowej produkcji roślinnej w połączeniu z ulepszoną technologią odkamieniania pola - innowacyjna praktyka obniżenia śladu węglowego w uprawie żyta, buraka cukrowego i lucerny z wykorzystaniem maszyny do odkamieniania pola, poprawiająca strukturę gleby, sprawność technologii uprawowych oraz organizacyjną w gospodarstwie rolnym

Akronim:
SOSS Stone Off Save Soil
Nr umowy o dofinansowanie:
00135.DDD.6509.00117.2022.02
Nazwa programu:
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020
Okres realizacji:
21.11.2023 - 31.12.2024
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Anna Wenda-Piesik
Instytucje zewnętrzne biorące udział w projekcie:

Gospodarstwo Rolne Łukasz Karmowski;

Biosynergia.pl sp. z o. o.,

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Cel projektu:

Celem operacji SOSS będzie opracowanie i wdrożenie do praktyki grupy operacyjnej innowacyjnego rozwiązania w zakresie niskowęglowej produkcji roślinnej w połączeniu z ulepszoną technologią odkamieniania pola. Ta innowacyjna praktyka obniżenia śladu węglowego z wykorzystaniem maszyny do odkamieniania pola, chroniąca strukturę gleby, poprawiająca sprawność technologii uprawowych oraz organizacyjną w gospodarstwie rolnym będzie mogła być realizowana dzięki zastosowaniu innowacyjnych - prototypowych rozwiązań szczególnie w zakresie budowy: podzespołów mających bezpośredni kontakt z glebą, podzespołów odpowiedzialnych za płynną regulację prędkości obrotowych zespołów nagarniających (czego nie ma  żadne istniejące na rynku rozwiązanie) oraz rozwiązań technicznych łap wrzutowych.

Opis projektu:

Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez współpracę w ramach grupy operacyjnej podmiotów o kompetencjach umożliwiających jego realizację. W skład grupy operacyjnej wchodzi jednostka badawcza w postaci Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, która posiada niezbędne kompetencje i doświadczenie w realizacji planowanych prac badawczych.

Zakres planowanych działań obejmuje m.in:

  1. W ramach projektu zakłada się opracowanie prototypu maszyny do zbierania kamieni. Będzie to znacznie ulepszone rozwiązanie w stosunku do istniejących na rynku przede wszystkim ze względu na to, że oprócz podstawowej funkcjonalności, jaką jest zbieranie kamieni z powierzchni pola, prototyp powstały w wyniku realizacji operacji będzie umożliwiał ochronę gleby przed nadmiernym przesuszeniem i rozpyleniem a przez to pozwoli uniknąć zbędnej emisji gazów cieplarnianych i pozostawi glebę odpowiednio zagęszczoną, co warunkuje utworzenie właściwego łoża siewnego i podsiąk wody.
  2. Przeprowadzenie badań dotyczących testowania, optymalizacji parametrów i efektów pracy powstałego prototypu. W tym celu konieczny będzie zakup ciągnika do ciągnięcia i napędzania powstałej maszyny.
  3. Ocena efektywności agrotechnicznej i ekonomicznej wdrożenia opracowanego rozwiązania.
  4. Przeprowadzanie audytu węglowego w gospodarstwie rolnym, które  umożliwi gospodarstwu określić poziom emisji gazów cieplarnianych i porównać do poziomów odniesienia, aby zidentyfikować sposoby na zaoszczędzenie środków dzięki ulepszonemu wykorzystaniu surowców i poprawie efektywności energetycznej.