EN

Nr umowy o dofinansowanie:
POPUL/SP/0426/2023/01
Nazwa programu:
Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki
Wartość projektu:
Okres realizacji:
01.11.2023 - 31.10.2025
Kierownik projektu:
mgr Żaneta Saj
Cel projektu:

Głównym celem projektu "Inżynierowie Ratują Świat" jest ukazanie roli inżynierów w rozwiązywaniu wyzwań i problemów, jakie stawia przed nauką współczesny świat i próba odpowiedzi na te wyzwania. Projekt ma zwiększyć świadomość społeczną dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów w zakresie zrozumienia zachodzodzących zmian cywilizacyjnych, przyrodniczych i geopolitycznych. Działania zaplanowane w projekcie mają zachęcić do próby zmierzenia się z 8 wyzwaniami, z jakimi przyjedzie się nam zmierzyć w perspektywie najbliższych 20 lat.

Opis projektu:

"Inżynierowie Ratują Świat – rola naukowców w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata" - to dwuletni projekt edukacyjny popularyzujący naukę wśród dzieci i dorosłych i jednocześnie zwracający uwagę na wyzwania, z jakimi przyjdzie się zmierzyć inżynierom w ciągu najbliższych 20 lat. Projekt zawiera kilka części składowych: popularyzacja wiedzy naukowej podczas warsztatów i wykładów dla dzieci, młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz seniorów; poularyzacja osiągnięć naukowych podczas eventów publicznych i targów wynalazków; zachęcenie młodzieży do innowacyjnego myślenia i poszukiwania rozwiązań współczesnych problemów podczas konkursów dla szkół, mających charakter hackathonów/bootcampów technologicznych, produkcję programów telewizyjnej na temat osiągnięć polskiej nauki we współpracy z Telewizją Polską Oddział w Bydgoszczy.

Projekt ma zasięg ogólnopolski, gdzyż zakłada organizację zajęć dla młodzieży z woj kuj-pom. oraz województw z nim graniczących. Przedsięwzięcie, które Wnioskodawca zamierza przeprowadzić będzie miało charakter cykliczny. Zaplanowno bowiem 2 edycje wyjazdowych warsztatów i 2 edycje eventów naukowych (w 2024 i 2025 r.). PBŚ planuje kontynuację ww. wydarzeń również w latach kolejnych.