EN

Naturalnie bezpieczna produkcja drobiarska – dobre praktyki bioasekuracyjne i zrównoważona produkcja

Nr umowy o dofinansowanie:
NdS-II/SP/0516/2024/01
Nazwa programu:
Nauka dla społeczeństwa II
Wartość projektu:
1 000 000,-
Okres realizacji:
21.03.2024 - 21.03.2027
Kierownik projektu:
dr inż. Jakub Biesek
Cel projektu:

Celem projektu w odniesieniu do przedmiotu programu jest opracowanie działań wspierających czynności profilaktyczne podejmowane w chowie drobiu z uwzględnieniem zrównoważonej produkcji o wysokim statusie bezpieczeństwa dla ludzi, zwierząt i środowiska, a także podwyższanie świadomości otoczenia społeczno-gospodarczego w aspekcie dobrych praktyk bioasekuracyjnych w produkcji rolno-spożywczej, w tym drobiarskiej.

Opis projektu:

W ramach badań naukowych zaplanowano ocenę:
•    efektywności produkcji kurcząt rzeźnych oraz kur niosek, a także cech jakościowych pozyskanych surowców drobiarskich (mięso, jaja) przy zastosowaniu suchej sanityzacji glinokrzemianowej.
•    statusu zdrowotnego kurcząt rzeźnych i kur niosek przy zastosowaniu suchej sanityzacji glinokrzemianowej.
•    środowiska budynku inwentarskiego przy zastosowaniu suchej sanityzacji glinokrzemianowej, uwzględniając cechy fizykochemiczne ściółki, jej status mikrobiologiczny oraz występowanie stawonogów.
W projekcie istotnym jest budowanie współpracy między Uczelnią a podmiotami działającymi w sferze społeczno-gospodarczej, uwzględniając producentów i właścicieli gospodarstw zajmujących się produkcją rolno-spożywczą, szczególnie drobiarską, w skali drobno- i wielkotowarowej, a także szkolnictwo kształcące kadry w branży rolnej, nauczycieli i studentów uczelni wyższych, szczególnie na kierunku zootechnika lub pokrewnych. Badania zaplanowane w projekcie mają również wesprzeć osiągnięcie założeń projektowych, których celem jest opracowanie i wdrożenie rozwiązań służących wspomnianym podmiotom w aspekcie świadomości i zrozumienia dobrych praktyk bioasekuracyjnych oraz możliwości stosowania naturalnych rozwiązań w postaci suchej sanityzacji glinokrzemianowej (know-how). Proponowane stosowanie suchej sanityzacji glinokrzemianowej jest jednym z narzędzi wspierających dobre praktyki bioasekuracyjne oraz odpowiedzialną i zrównoważoną produkcję. Te działania pozwolą na popularyzację nauki w zakresie bezpiecznej produkcji zwierzęcej i wdrażanie wspomnianych praktyk zarówno przez producentów i właścicieli gospodarstw zajmujących się produkcją rolno-spożywczą (drobiarską), a także u młodych ludzi kształcących się w instytucjach branżowych. Działania mają na celu kształtowanie świadomości wpływu bezpieczeństwa produkcji drobiarskiej na ludzi, zwierzęta i środowisko.