PL

EN

Opracowanie technologii produkcji skrobiowo-białkowej paszy treściwej zgodniej z założeniami dekarbonizacji rolnictwa i Europejskiego Zielonego Ładu

Akronim:
UPRAWA 4.0
Nr umowy o dofinansowanie:
00040.DDD.6509.00010.2022.02
Nazwa programu:
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 - 2020
Wartość projektu:
320 872,20
Okres realizacji:
02.01.2023 - 31.12.2024
Kierownik projektu:
prof. dr hab. inż. Iwona Jaskulska
Instytucje zewnętrzne biorące udział w projekcie:

Mzuri World sp. z o. o.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Gosprol sp. z o. o.

Cel projektu:

Celem projektu jest opracowanie udoskonalonej techniki i technologii na przemian rzędowej uprawy roślin przy zaspokojeniu indywidualnych wymagań agrotechnicznych gatunków w mieszance, w konsekwencji uzyskanie znacznie udoskonalonej mieszanki ziarna zbóż i nasion roślin strączkowych jako paszy treściwej dla zwierząt gospodarskich w warunkach realizacji założeń dekarbonizacji rolnictwa i Europejskiego Zielonego Ładu.

Opis projektu:

Istotnymi wyzwaniami współczesnego rolnictwem jest nie tylko bezpośrednie i pośrednie zaspokajanie potrzeb konsumpcyjnych populacji ludzkiej, ale również rozwiązywanie innych kluczowych problemów społeczno-gospodarczych, jak: produkcja białka i innych komponentów pasz dla zwierząt gospodarskich, redukcja presji rolnictwa na środowisko, wdrożenie technologii redukujących nakłady energii i pracochłonność.
W pierwszym etapie opracowane zostaną elementy agrotechniki zbóż z roślinami strączkowymi w technologii strip-till one-pass, w tym: dobór odmian, kompozycje dwugatunkowych mieszanek zbóż jarych z roślinami bobowatymi grubonasiennymi (strączkowymi) na gleby o zróżnicowanej jakości, zasady zindywidualizowanego nawożenia roślin, parametry siewu – gęstość, głębokość. Na glebach dobrej jakości będą to głównie mieszanki jęczmienia jarego z grochem, a na glebach gorszej jakości kompozycje także owsa z łubinem. Jednocześnie konsorcjum udoskonali maszynę umożliwiającą zbiornikową separację materiału siewnego kilku gatunków roślin oraz indywidualnego kierowania jego strumieni do określonych pasów uprawianej gleby oraz analogiczne prace nad indywidualizacją nawożenia roślin w poszczególnych rzędach. Następnie powyższe rozwiązania agrotechniczne i techniczne zostaną sprawdzone zarówno pod kątem gospodarczym, jak i środowiskowym w warunkach kontrolowanych oraz w zróżnicowanych warunkach produkcyjnych w formie doświadczeń polowych, a uzyskane plony w badaniach laboratoryjnych.
Rezultatem projektu będzie więc technologia zweryfikowana i gotowa do wdrożenia na rynek, pozwalająca ograniczyć nakłady i koszty, a jednocześnie osiągnąć większe plony o lepszej jakości, a ostatecznie udoskonalonego produktu w postaci paszy treściwej dla zwierząt gospodarskich.