PL

EN

Zużyte baterie litowo-jonowe jako elektrokatalizatory w układach konwersji energii – Baterie w gospodarce o obiegu zamkniętym

Nr umowy o dofinansowanie:
UMO-2022/47/D/ST4/01421
Nazwa programu:
Sonata 18
Wartość projektu:
707 720,-
Okres realizacji:
01.08.2022 - 31.12.2024
Kierownik projektu:
dr inż. Magdalena Warczak
Cel projektu:

Projekt ma na celu określenie zależności między składem i strukturą materiałów pochodzących ze zużytych baterii litowo-jonowych (LiB) a ich aktywnością katalityczną względem procesów ORR i OER. Zużyte baterie litowo-jonowe poddane zostaną recyklingowi metodą ługowania kwasami, a następnie odzyskane w ten sposób materiały będą badane jako katalizatory w reakcji redukcji i wydzielania tlenu. Wyniki uzyskane w ramach proponowanego Projektu pozwolą na lepsze poznanie i poszerzenie wiedzy na temat mechanizmów procesów ORR i OER, i będą miały wpływ na rozwój nauki w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Opis projektu:

W obliczu malejących zasobów paliw kopalnych i wzrastającego zanieczyszczenia atmosfery rozwój odnawialnych źródeł energii staje się koniecznością! Dlatego w dobie nadchodzącego kryzysu energetycznego poprawa efektywności procesów: redukcji i wydzielania tlenu (ORR – Oxygen Reduction Reaction, OER – Oxygen Evolution Reaction)), które są podstawą układów konwersji energii, jest priorytetowym obszarem badań zarówno dla naukowców jak i inżynierów. Jednak ze względu na powolną kinetykę procesów ORR i OER, elektrokatalizatory są niezbędnymi materiałami, które znacznie poprawiają wydajność systemów konwersji energii. Jak dotąd dwie grupy materiałów elektroaktywnych: metale oraz materiały węglowe, są szeroko badane pod kątem zastosowań w procesach ORR i OER. Niestety zasoby naturalne metali maleją i należy poszukiwać nowych możliwości ich pozyskiwania. Jedną z nich jest odzysk metali ze zużytych materiałów m.in. baterii. Zużyte baterie litowojonowe są cennym źródłem metali tj. lit, kobalt, nikiel, oraz materiałów węglowych (grafit), co stanowiło dla nas motywację do rozpoczęcia recyklingu zużytych baterii i zbadania właściwości elektrokatalitycznych odzyskanych w procesie ługowania materiałów względem ORR i OER. Jest to innowacyjne podejście, które promuje Zrównoważony Rozwój i Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym i doskonale wpisuje się w globalną strategię: „dzisiejsze odpady to energia jutra!”