16 października 2018 roku o godzinie 12.00 odbędzie się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego obiektu badawczego na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Wmurowanie aktu erekcyjnego odbędzie się w obecności przedstawicieli władz Rzeczypospolitej Polskiej, województwa kujawsko-pomorskiego oraz Miasta Bydgoszczy.

W ramach inwestycji na uniwersytecie powstanie hala laboratoryjna do prowadzenia badań wyposażenia pojazdów szynowych. Wyniki zostaną wykorzystane do poprawy niezawodności pojazdów szynowych produkowanych przez firmę Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz. Użytkownikiem hali będzie Wydział Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Budowana hala jest częścią projektu pt. „Laboratoria nauk technicznych i ścisłych dedykowane rozwojowi potencjału badawczego w zakresie innowacyjnych rozwiązań i technologii o kluczowym znaczeniu dla gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego”. Celem jest poprawa jakości i zwiększenie możliwości prowadzenia wysokiej klasy badań naukowych, w tym o charakterze wdrożeniowym. Będą one służyć zacieśnianiu współpracy jednostek naukowych z przedsiębiorstwami i w konsekwencji - rozwojowi gospodarki regionu.

Uroczystość odbędzie się przy ul. Al. prof. Sylwestra Kaliskiego 7.