×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/aktualnosci/aktualnosci_2018/hanplast2018

Współpraca UTP z firmą HANPLAST

11 grudnia firma HANPLAST sp. z o.o. zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, produkcją form wtryskowych oraz paneli fotowoltaicznych, podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Firma HANPLAST sp. z o.o. od wielu lat współpracuje z UTP w Bydgoszczy w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Hanplast sp. z o.o. jest pierwszym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych nowej generacji w/g technologii łączenia ogniw metodą wielozłączeniową, o nazwie SmartWire Connection Technology® w skrócie SWCT. To technologia szwajcarskiej firmy badawczo-rozwojowej Meyer Burger.
W zakładzie HANPLASTu na terenie Bydgoskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego została uruchomiona w 4 kwartale 2015 roku zautomatyzowana linia produkcyjna w technologii SmartWire o wydajności do 100MW rocznie. Połączenia w technologii SmartWire z ogniwem są aplikowane w niższej temperaturze (140°C) niż proces lutowania w tradycyjnych stringerach (230-300°C) modułów fotowoltaicznych używanych w technologii buss-bar lub multi wire. W rezultacie SWCT indukuje mniejszy nacisk termo-mechaniczny na ogniwo słoneczne, znacznie zmniejszając kruchość ogniwa tym samym zapewniając dłuższą żywotność.
Umowa przewiduje współpracę naukową m.in. w zakresie badań efektywności tego typu modułów fotowoltaicznych w laboratoriach UTP w Bydgoszczy.

{gallery}aktualnosci/aktualnosci_2018/hanplast2018{/gallery}


Drukuj