prof. dr hab. inż. Bogdan Żółtkowski, dr h.c.

bogdan zoltkowskitel.: 609 029 046

Zainteresowania naukowe

Dynamika maszyn, wibroakustyka, diagnostyka techniczna oraz zagadnienia logistyki, transportu i eksploatacji maszyn. Problemy główne obejmują:

• modelowanie systemów w diagnostyce i eksploatacji,
  • akwizycja i przetwarzanie sygnałów diagnostycznych,
  • wnioskowania i podejmowania decyzji diagnostycznych,
  • weryfikacji przydatności elementów sztucznej inteligencji w praktyce.

Do głównych zagadnień tej działalności należą:

• fizyczne aspekty uszkodzeń,
  • eksperymenty identyfikacyjne i diagnostyczne,
  • dynamika, diagnostyka techniczna i niezawodność,
  • diagnostyka drganiowa i analiza modalna,
  • funkcja sterująca diagnostyki w systemie eksploatacji maszyn,
  • identyfikacja w diagnostyce,
  • techniki informatyczne w logistyce i badaniach diagnostycznych.

Wybrane publikacje

• Żółtowski B., Cempel C.: Inżynieria diagnostyki maszyn. ITE Radom, 2004 s.1109.
  • Żółtowski B., Żółtowski M.: Vibration signals in mechanical engineering and construction. Wydawnictwo ITE - PIB Radom, 2015. ISBN-978-83-7789-350-0.
  • Żółtowski B., Żółtowski M.: Methodology of the signal vibration use in evaluation of degradation. PARIPEX - Indian Journal of Research (PIJR), Vol.: IV, Issue: VII, ISSN - 2250-1991, July – 2015.
  • Żółtowski B., Żółtowski M.: Zarządzanie jakością procesu eksploatacji maszyn. Innowacje w zarządzaniu i inżynierii produkcji. Oficyna wydawnicza PTZP, Opole – Zakopane, 2013 s.1034-1049.
  • Żółtowski B. ii: A hydrogenic electrolizer for fuels. Polish Maritime Research, No 4 (84) Vol.21, 2014. pp. 79 - 89.
  • Żółtowski B., Żółtowski M.: Poradnik kreatywnego twórcy. Seminarium dyplomowe. Prace dyplomowe. Wydawnictwa Uczelniane UTP, ISBN 978-83-65603-13-5, (s. 212).

Projekty badawcze

• kierownictwo projektów badawczych MEN, „Grantów” itp. - 9,
  • realizacja projektu (kierownik i wykonawca) badań statutowych, POiG (2009 – 2017),
  • redakcja opracowań zwartych (badania własne, statutowe, konferencje) – 11,
  • prace nie publikowane (ekspertyzy) – 16.

Hobby

• latem – żagle