dr hab. Justyna Lema-Rumińska, prof. uczelni

tel.: 52- 374 95 22

Zainteresowania naukowe

• biotechnologia roślin ozdobnych i leczniczych
  • kultury in vitro
  • markery molekularne
  • metabolity wtórne
  • embriogeneza somatyczna
  • hodowla roślin
  • badanie efektów mutacji

Publikacje

• Lema-Rumińska J., Kulus D., Tymoszuk A., Varejão J. M.T.B., Bahcevandziev K., 2019. Profile of secondary metabolites and genetic stability analysis in new lines of Echinacea purpurea (L.) Moench micropropagated via somatic embryogenesis. Industrial Crops & Products 142: 111851.
  • Lema-Rumińska J., Miler N., Gęsiński K. 2018. Identification of new polish lines of Chenopodium quinoa (Willd.) by spectral analysis of pigments and a confirmation of genetic stability with SCoT and RAPD markers. Acta Sci. Pol. Hortorum Cultus 17: 75-86.
  • Teixeira da Silva J. A., Lema-Rumińska J., Tymoszuk A., Kulpa D., 2015. Regeneration from chrysanthemum flowers: a review. Acta Physiologiae Plantarum 37: 36.
  • Lema-Rumińska J. Niedojadło J., 2014. Somatic embryogenesis in chrysanthemum Lady mutants and its histological analysis. Propagation of Ornamental Plants 14 (4): 177-183
  • Lema-Rumińska J., Goncerzewicz K., Gabriel M. 2013. The influence of ABA and sucrose on somatic embryogenesis in cactus Copiapoa tenuissima Ritt. forma monstruosa. The ScientificWorld Journal (Sci World J Bot.), ID 513985.

Patenty

• Patent Nr: 233253 (2019): Sposób otrzymywania pędów przybyszowych kaktusa Astrophytum myriostigma ‘Fukuryu Hakuyo’ pochodzących z kultur in vitro, autorzy: Lema-Rumińska J., Pietrzykowski K.
  • Patent Nr 211611 (2012): Sposób porowania pożywki zestalonej agarem przeznaczonej do mikrorozmnażania roślin (WIPO ST 10/C PL390292), autorzy: Hermann J., Zalewska M., Harasimowicz-Hermann G., Lema-Rumińska J., Troczyński M.

Projekty międzynarodowe

• Koordynator i główny wykonawca projektu (2015-2018): “Application of molecular markers (RAPD, ISSR), High Performance Liquid Chromatography (HPLC) and Gas Chromatography (GC) for the analysis of genetic stability and secondary metabolites in plants regenerated via somatic embryogenesis in Echinacea purpurea (L.) Moench” – w ramach umowy międzynarodowej między Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy a Politechniką w Coimbra (Portugalia).

Projekty badawcze

• Kierownik projektu (2011-2014) Nr 7297 MNiSW/ NCN: "Indukcja embriogenezy somatycznej u chryzantemy wielkokwiatowej (Chrysanthemum x grandiflorum Ramat./Kitam./) grupy odmianowej Lady oraz ocena stabilności roślin otrzymanych z zarodków somatycznych".