prof. dr hab. inż Dariusz Piesik

tel.: 52 374 93 61

Zainteresowania naukowe

• Ochrona roślin przed szkodnikami
  • Lotne związki organiczne wydzielane w reakcji obronnej przed szkodnikami oraz innymi agrofagami
  • Atraktanty i repelenty w odniesieniu do owadów
  • Reakcja owadów na wybrane mieszaniny lotnych związków organicznych
  • „Plant priming”

Wybrane publikacje

• Piesik D., Wenda-Piesik A., Krasińska A., Wrzesińska D., Delaney K.J. 2016. Volatile organic compounds released by Rumex confertus following Hypera rumicis herbivory and weevil responses to volatiles. J. Appl. Entomol. 140: 308–316.
  • Piesik D., Miler N., Lemańczyk G., Bocianowski J., Buszewski B. 2015. Botrytis cinerea infection in three cultivars of chrysanthemum in ‘Alchimist’ and its mutants: Volatile induction of pathogen-infected plants. Scientia Hortic. 193: 127–135.
  • Piesik D., Wenda-Piesik A. 2015. Sitophilus granarius responses to blends of five groups of cereal kernels and one group of plant volatiles. J. Stored Prod. Res. 62: 36-39.
  • Piesik D., Delaney K.J., Wenda-Piesik A., Sendel S., Tabaka P., Buszewski B. 2013. Meligethes aeneus pollen-feeding suppresses, and oviposition induces, Brassica napus volatiles: beetle attraction/repellence to lilac aldehydes and veratrole. Chemoecology 23: 241–250.
  • Piesik D., Pańka D., Jeske M., Wenda-Piesik A., Delaney K.J., Weaver D.K. 2013. Volatile induction of infected and neighboring uninfected plants potentially influence attraction/repellence of a cereal herbivore. J. Appl. Entomol. 137: 296–309.
  • Piesik D., Pańka D., Delaney K.J., Skoczek A., Lamparski R., Weaver D.K. 2011. Cereal crop volatile organic compound induction after mechanical injury, beetle herbivory (Oulema spp.), or fungal infection (Fusarium spp.). J. Plant Physiol. 168: 878-886.

Projekty badawcze

• 03/2002 – 07,2003 – project badawczy realizowany w Montana State University, Department of Entomology, obecnie Department of Land Resources and Environmental Sciences; Projekt: “Tritrophic interactions of wheat, the wheat stem sawfly Cephus cinctus Norton (Hymenoptera: Cephidae), and its associated parasitoids; isolation and identification of a series of compounds produced by wounded, and infested plants”.
  • 09/2005 – 08/2007 – gran realizowany w Institut National de la Recherche Agronomique, Versailles-Grignon realizując badania w ramach projektu „Plants olfactory deterrent signals; isolation and identification of a series of compounds produced by corn and Chenopodiaceae plants” (Contract No: MEIF-CT-2005-514931).
  • 10/2007 – 09/2010 – grant przyznany przez Komisję Europejską, 7th European Community Framework Programme, Marie Curie European Reintegration Grants (ERG). Grant reintegracyjny na powrót do macierzystej jednostki (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Katedra Entomologii i Fitopatologii Molekularnej). Tytuł projektu: Silene floral and deterrent signals. Contract No: MERG-CT-2007-200265.
  • 09/2010 – 08/2013 – grant przyznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wpływ lotnych związków organicznych wydzielanych przez części wegetatywne i generatywne roślin rzepaku na zachowanie osobników dorosłych słodyszka rzepakowego”. Kontrakt No: 1648/B/P01/2010/39.