prof. dr hab. inż. Maria Magdalena Wawrzyniak

tel. 52 374 9377,

Zainteresowania naukowe

• Oddziaływanie środków chemicznych, biologicznych i botanicznych na owady
  • Szkodliwa entomofauna zbiorowisk roślin rolniczych
  • Badania nad aktywnością biologiczną bioinsektycydów - ekstraktów roślinnych i innych niechemicznych środków ochrony roślin
  • Alternatywne w stosunku do metody chemicznej sposoby ochrony roślin i produktów przechowywanych przed szkodnikami
  • Określanie roli pożytecznej entomofauny w walce ze szkodnikami roślin oraz wpływu preparatów stosowanych w ochronie roślin na owady pożyteczne

Wybrane publikacje

• Effect of extracts obtained from some plants of Umbelliferae family on Pieris brassicae L. and its endoparasite Apanteles glomeratus L. Vegetable Crops Research Bulletin, 2000, 52: 47 – 54.
  • Estimation of activity of powdered fruits of common fennel (Foeniculum capillaceum Gilib.) on the fecundity of Sitophilus oryzae L. Journal of Plant Protection Research, 2001, 41 (4): 329 - 332.
  • Synthetic Cis-Jasmone Exposure Induces Wheat and Barley Volatiles that Repel the Pest Cereal Leaf Beetle, Oulema melanopus L. J Chem Ecol. 2013, 39:620 –629.
  • Tribolium confusum responses to blends of cereal kernels and plant volatiles. J. Appl. Entomol. 2016, 140: 558–563.
  • Volatile organic compounds released by maize following herbivory or insect extract application and communication between plants. J. Appl. Entomol. 2017, 141: 630 - 643.

Projekty badawcze

• Proekologiczne zabiegi ograniczające liczebność fitofagicznej entomofauny w agrotechnice krótkotrwałych monokultur zbożowych
  • Entomofauna środowisk kształtowanych przez człowieka oraz proekologiczne sposoby ograniczania populacji szkodników w środowisku przyrodniczym

Hobby