dr Lidia Nowakowska

Zainteresowania naukowe

• przemiany europejskich społeczeństw i systemów politycznych
  • wielokulturowość Europy i polityki imigracyjne
  • społeczno-kulturowy rozwój europejskich regionów
  • kapitał społeczny w regionie kujawsko-pomorskim
  • zachowania konsumenckie o podłożu kulturowym

Wybrane publikacje

• Polityczne konsekwencje polityki wielokulturowości we współczesnej Europie, Wydawnictwa Uczelniane UTP, Bydgoszcz 2015,
  • Partycypacja obywatelska w regionie kujawsko-pomorskim, Marketing i Rynek 10/2017, 433-446, (współaut. Z. Zgoda, A. Nowakowska),
  • Konsument muzułmański w wielokulturowej Europie, Handel Wewnętrzny 1/2015, s. 182-192.
  • Regiony a napływ cudzoziemców do Polski, Marketing i Rynek 10/2016, s. 327-341 (współaut. Z. Zgoda, A. Nowakowska).

Projekty badawcze

• Europa wobec wyzwań społecznych i kulturowych XXI wieku. Badania koncentrują się na określeniu kierunków przemian społecznych i kulturowych oraz ustaleniu stanu przygotowania Europy (państw europejskich i Unii Europejskiej) do rozwiązania wyróżnionych newralgicznych problemów. Ich praktycznym celem jest wskazanie różnego rodzaju instytucjom obszarów potencjalnych zagrożeń i sposobów ich przezwyciężania.