Modelowanie Procesów Fizykochemicznych

Obszarem zainteresowań Zespołu Badawczego Modelowania Procesów Fizykochemicznych są zagadnienia na pograniczu fizyki i chemii oraz fizyki i biologii występujące głównie w układach materii miękkiej, np. polimerów, koloidów, surfaktantów (m. in. cząsteczek lipidowych) czy też białek. Zespół wykorzystuje metody analityczne, numeryczne oraz symulacje komputerowe. Platformą wspólnych działań Zespołu są, zaproponowane około ćwierć wieku temu przez Prof. Adama Gadomskiego, koncepcje i metody realizacji badań w obszarze heterogenicznych przemian fazowych i zjawisk krytycznych, w statystycznych układach złożonych (wielowymiarowych) materii miękkiej oraz fazy skondensowanej dyspersyjnej, jako ośrodka o dynamice stochastycznej, tworzonego w warunkach kinetycznych o anomalnej odpowiedzi relaksacyjnej i lepkosprężystej.

Główne tematy badań to:

  • Modelowanie ułatwionego smarowania i niskowymiarowego tarcia w chrząstkach stawowych w oparciu o symulację komputerową. Na podstawie wyników badań członkowie zespołu starają się wyjaśnić zasadę działania mechanizmu odpowiedzialnego za bardzo mała wartość współczynnika tarcia w zdrowych chrząstkach stawowych i wzrost tarcia w chorych. Ważna w tym zagadnieniu jest rola składników zawartych w cieczy synowialnej: lipidów, kwasu hialuronowego, (bio)polimerów, białka oraz mechanizmy ich wzajemnych oddziaływań, które są podmiotem badań zespołu. Celem badań jest m.in. odpowiedź na pytanie, dlaczego wstrzyknięcie substancji zawierającej kwas hialuronowy bezpośrednio do stawu zmniejsza ból oraz jak zaprojektować ten związek chemiczny i jak przygotować otaczające go środowisko, aby dawał jak najlepsze efekty. Kontakt Piotr Bełdowski (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
  • Modelowanie przemian fazowych typu zarodkowanie i wzrost w środowisku lepkosprężystym. Celem badań jest zrozumienie mechanizmu formowania się patologicznych depozytów białkowych (przyczyny wielu chorób neurodegeneracyjnych np. Alzheimera, Downa, Parkinsona) lub mineralnych (przyczyny powstawania kamieni nerkowych, żółciowych, podagry). Spodziewanym efektem jest pomoc w zaprojektowaniu skuteczniejszych leków na w/w choroby. Kontakt Jacek Siódmiak (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
  • Badanie procesu dyfuzji masy w ograniczonej przestrzeni z zastosowaniem do układów biologicznych (np. kanałów jonowych, błon selektywnych). Badanie właściwości sieci złożonych oraz dynamiki rozprzestrzeniania się epidemii w Polsce i USA; Modelowanie rozprzestrzeniania się epidemii ma na celu wypracowanie systemu prewencji lub działania w początkowym stadium wybuchu epidemii. Celem jest m.in. wyróżnienie obszarów szczególnie zagrożonych, oszacowanie czasu i zasięgu epidemii. Kontakt Natalia Kruszewska (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

modelowanie procesow fizykochemicznych

Kontakt:
prof. dr hab. inż. Adam Gadomski
dr Jacek Siódmiak
dr inż. Natalia Kruszewska
dr inż. Piotr Bełdowski


Drukuj