Od 2018 roku Mzuri-Agro realizuje 4-letni projekt „Innowacyjny sposób pasowej uprawy roli i siewu jako element agrotechniki dostosowany do warunków siedliskowych i agrotechnicznych w Europie środkowo-wschodniej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR.01.01.01-00-0910/17).

W ramach realizacji prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjnym sposobem pasowej uprawy roli i siewu prowadzone są badania dotyczące:

• przestrzennego zróżnicowania oporu penetracji gleby
  • wilgotności i gęstości objętościowej gleby
  • glebowej materii organicznej
  • przestrzennego zróżnicowania zasobności gleby
  • mikroorganizmów glebowych
  • aktywności enzymatycznej gleby
  • oceny polowej zdolności wschodów roślin
  • zdrowotności roślin
  • biometrycznych cech roślin i plonów (ilość, jakość)

Prace badawcze prowadzone są we współpracy z jednostkami Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, takimi jak: Katedra Agronomii, Katedra Biogeochemii i Gleboznawstwa, Katedra Biologii i Ochrony Roślin oraz Katedra Mikrobiologii i Technologii Żywności.

Technologia strip-till we współczesnej polowej produkcji roślinnej jest alternatywą dla klasycznej płużnej, uprawy roli. Polega na głębokim spulchnieniu pasa roli z jednoczesną aplikacją w nim nawozów mineralnych oraz wysiewem nasion.
Ma korzystny wpływ na warunki i efekty polowej produkcji roślinnej oraz środowisko, m.in. poprzez:

• skrócenie czasu pracy i zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 30-50 l·ha-1
  • równie duży plon roślin uprawnych, a w niekorzystnych warunkach siedliskowych (niedobór opadów, niska temperatura zimą, brak okrywy śnieżnej) nawet większy niż po uprawie płużnej
  • ograniczenie strat wody z gleby, większa wilgotność gleby w okresach bezopadowych
  • wzrost zawartości węgla organicznego w wierzchniej warstwie gleby i poprawa struktury gruzełkowatej
  • zwiększenie liczebności mikroorganizmów i dżdżownic w glebie
  • zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery

Dzięki nowoczesnym konstrukcjom maszyn jak Mzuri Pro-Til technologia ta może być stosowana nie tylko w agrotechnice roślin uprawianych w rzędach o szerokiej rozstawie, ale także w uprawie zbóż, rzepaku i innych roślin.