Lis na UTP

Rozmowa z Łukaszem Jachem z grupy Kitsune, który na UTP organizuje spotkania z kulturą japońską.

Jaki jest cel spotkań i skąd pomysł na poznanie zwyczajów tej części świata?

- Pierwsi członkowie należeli do grupy w 2006 roku w serwisie myanimelist.net. Jest to strona poświęcona japońskiej animacji. Dodaje się na niej obejrzane pozycje, znajduje się nowych znajomych oraz tworzy się z nimi grupy. Taką grupą był BAF, czyli Bydgoszcz Anime Fan. Członkowie spotykali się w miejscach publicznych i mogli porozmawiać o swoich ulubionych mangach, anime lub dramach.
Od 2012 nazywamy się Kitsune, co z języka japońskiego znaczy... lis. Jest on również maskotką naszego klubu. Często na różnych wydarzeniach bierzemy go ze sobą, aby przyciągał uwagę osób spoza naszej grupy. Celem naszej inicjatywy jest promocja kultury azjatyckiej w Bydgoszczy i okolicach. Chcemy zgromadzić ludzi o podobnym zainteresowaniach i podzielić się wspólnie zebraną wiedzą oraz pobudzić do aktywnego działania jako wspólnota. Obecnie dzięki uprzejmości Biblioteki UTP korzystamy z sali do codwutygodniowych spotkań klubu. Rozmawiamy na nich na różne tematy związane z kulturą i popkulturą azjatycką.

Poznajecie Azję tylko w teorii, w świecie wirtualnym, czy również poprzez podróże?

- Niektórzy z naszych członków byli już w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zawsze po takiej wycieczce przygotowują prezentację zdjęć, opowiadają o poszczególnych miejscach, które zwiedzili i wspominają ciekawe historie, które ich tam spotkały. Każdy z nas chciałby polecieć do Tokio lub Seulu, lecz większość z nas to studenci, którzy obecnie nie mogą sobie na to pozwolić ze względu wysokie koszty takiej podróży.

Co z kultury Wschodu wprowadzacie w życie?

- Część z nas uczęszcza na studia językowe, aby nauczyć się języka japońskiego. Wielu z nas lubi wprowadzać styl japoński w swoich mieszkaniach lub pokojach. Również kuchnia japońska nie jest nam obca. Raz do roku organizujemy spotkanie związane z przygotowaniem sushi. To jest dobra okazja, aby wzmocnić nasze więzi oraz kompetencje miękkie członków klubu.

rozmawiał Łukasz Zielazny

IMG 9328


Drukuj