Ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić wyłączając wszystkie urządzenia w domu z funkcji “stand by”?

Zapytaliśmy mgr. inż. MBA Tomasza Manię:

W standardowym mieszkaniu sumaryczne zużycie prądu przez wszystkie te urządzenia, które nie działają w danej chwili, pozostają w trybie stand-by, to aż od 30 do 40 W. W jeden dzień daje nam to około 0,72 - 0,96 kilowatogodziny, a przeciętne dzienne zużycie prądu w typowym mieszkaniu to pomiędzy 3 a 5 kWh, a nawet więcej, w zależności od ilości urządzeń i sposobu ich użytkowania. Duży udział mają tu urządzenia w trybie czuwania. Miesięcznie daje nam to prawie około 30 kWh, przyjmując więc średnio 60 gr za kilowatogodzinę, płacimy za to 18 zł za każde 30 dni. Rocznie może to być więc nawet 216 zł, więc już całkiem zauważalna suma. Również należy pamiętać, że niektóre urządzenia pobierają więcej energii elektrycznej w stanie czuwania niż w trakcie normalnej pracy.

Jak temu zapobiegać ?

Sposób 1 – wyjmij wtyczkę z kontaktu


1

Sposób 2 – zastosuj listwę lub gniazdko z wyłącznikiem
2

Sposób 3 – gniazdko z wyłącznikiem programowalnym


3

Sposób 4 – gniazdko sterowane pilotem
4

Podsumowanie:
Energia elektryczna w Polsce to energia ,,brudna" i z roku na rok będzie drożała, a najtańsza energiia to energia zaoszczedzona.

5

 

mgr inż. MBA Tomasz Mania - asystent
UTP w Bydgoszczy
Wydział Inżynierii Mechanicznej
Zakład Inżynierii Systemów Technicznych
Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła
V-prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła i Magazynowania Energii

Zakres tematyki: budownictwo zero i plus energetyczne, dolne źródła i systemy pomp ciepła , ogniwa PV , instalacje solarne, odzysk energii z procesów przemysłowych i technologicznych, magazynowanie i akumulacja energii, zwiększanie efektywności energetycznej budynków i instalacji. Analizy, audyty, projekty, opracowania specjalistyczne, opinie o innowacyjności itp.


Drukuj