Czy samochody ekologiczne (elektryczne) faktycznie są energooszczędne?

Zapytalismy Tomasza Manię:

Nowy raport niemieckiej agencji Berylls Strategy Advisors, zajmującej się przemysłem motoryzacyjnym, sugeruje, że skupianie się na tym, co bardziej obciąża środowisko – czy eksploatacja diesla, czy auta elektrycznego – jest błędem.

Zasadnicza emisja dwutlenku węgla ma bowiem miejsce podczas produkcji samochodów i baterii do nich. Raport wskazuje na to, że wyprodukowanie samej baterii o masie 500 kg oznacza o 74 proc. większą emisję dwutlenku węgla, niż wyprodukowanie całego samochodu spalinowego! Różnica jest tak duża, że trzeba ponad 10 lat eksploatacji i przejechania ponad 150 tys. km autem na prąd, żeby jego „ślad węglowy” zrównał się z tym, co „ma na sumieniu” samochód spalinowy. W tym kontekście mówimy o dziesiątkach ton dwutlenku węgla wytwarzanych w okresie eksploatacji jednego auta.

1


Powyższe wykresy obok pokazują, z czego jest produkowany prąd elektryczny. W Polsce jeszcze w 2010 roku 90 proc. energii elektrycznej powstawało dzięki spalaniu węgla, obecnie jest to 80 proc.

9

Zdaniem analityków Berylls Strategy Advisors, żeby obniżyć globalną emisję dwutlenku węgla wytwarzanego przez motoryzację, trzeba... przeprosić się z silnikami Diesla. Na razie to one są pod tym względem najbardziej efektywne.

Żródło: https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/czy-auta-elektryczne-faktycznie-sa-ekologiczne/c68q6eq

Podsumowanie:

Decyzję o zakupie i opłacalności samochodu elektrycznego pozostawiam czytelnikim. Dzisiaj cena zakupu oraz energia do ładowania samochodu elektrycznego w Polsce są, łagodnie rzecz ujmujac, mocno naciągane. Musimy napierw zmienić sposób wytwarzania energii elektrycznej , zwiększyć pojemność systemów akumulacji energii w samochodach elektrycznych i przede wszystkim obniżyć cenę do pozimiu cen samochodów konwencjonalnych.

mgr inż. MBA Tomasz Mania - asystent
UTP w Bydgoszczy
Wydział Inżynierii Mechanicznej
Zakład Inżynierii Systemów Technicznych
Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła
V-prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła i Magazynowania Energii

Zakres tematyki: budownictwo zero i plus energetyczne, dolne źródła i systemy pomp ciepła , ogniwa PV , instalacje solarne, odzysk energii z procesów przemysłowych i technologicznych, magazynowanie i akumulacja energii, zwiększanie efektywności energetycznej budynków i instalacji. Analizy, audyty, projekty, opracowania specjalistyczne, opinie o innowacyjności itp.

 


Drukuj