W jaki sposób wieloletnie gatunki kwiatów, które latem rosły w ogrodzie, przechować przez zimę?

 

Zapytaliśmy dr inż. Anita Woźny

Dekoracyjne gatunki roślin obficie kwitnące latem, cieszące oko bogactwem barw i kształtów często pochodzą z ciepłych stref klimatycznych i nie są w stanie przetrwać zimy w naszych ogrodach. Do tej grupy możemy zaliczyć: begonie, dalie, eukomisy, mieczyki, pacioreczniki, zawilce wieńcowate, jaskry azjatyckie, frezje.

By w kolejnym roku móc podziwiać ich piękno, we wrześniu lub październiku należy je wykopać i przechować do wiosny następnego roku, kiedy to znowu umieszczone zostaną w ziemi. Zbiór bulw, kłączy i cebulek kwiatowych do przechowywania przeprowadzamy przy suchej, bezdeszczowej pogodzie. Po oczyszczeniu i wstępnym osuszeniu umieszczamy je w skrzynkach, koszach lub innych ażurowych pojemnikach. Obsypane torfem, trocinami lub piaskiem powinny być przechowywane w zależności od gatunku w temperaturze od 5 do 15°C.

Mniej wymagające gatunki takie jak: trytoma, zawilec japoński lub grecki, pustynniki, szczawiki czy pełniki przetrwają zimę w gruncie, jeśli okryjemy je warstwą suchych liści, korą, torfem, stroiszem lub agrowłókniną. W zależności od gatunku warstwa ochronna powinna wynosić od 10 do 20 cm.

fot. Vitroflora


Drukuj