BIOTECHNOLOGIA - stacjonarne studia I stopnia (inżynierskie)
Spis treści:
- Charakterystyka kierunku studiów
- Forma, czas trwania, specjalności
- Jakie przedmioty wybrać na maturze?
- Co będziesz studiował?
- Gdzie i jaka czeka Cię praca po kierunku Biotechnologia?
- Dlaczego studia na Biotechnologii na UTP w Bydgoszczy?
- Kryteria przyjęć
- Terminarz rekrutacji
Biotechnologia - charakterystyka kierunku studiów
Biotechnolog zajmuje się:
- projektowaniem procesów biotechnologicznych oraz ich prowadzeniem dla uzyskania produktów o pożądanych cechach dla rolnictwa, ogrodnictwa, przemysłu spożywczego, farmaceutycznego, ochrony środowiska i innych,
- projektowaniem i prowadzeniem doświadczeń w zakresie biotechnologii,
- pracą w laboratoriach badawczych, diagnostycznych oraz stanowiących zaplecze naukowo-badawcze przemysłu biotechnologicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego, spożywczego oraz przedsiębiorstw rolniczych lub ogrodniczych,
- czynnym udziałem w zarządzaniu instytucjami stosującymi przemysłowe procesy biotechnologiczne oraz działaniach na rzecz akceptacji społecznej produktów biotechnologii.
Kształcenie na kierunku Biotechnologia rozpoczęło się w roku akademickim 1997/1998. Kierunek uzyskał dwukrotnie, w latach 2006 i 2011, pozytywną ocenę jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Forma, czas trwania, specjalności.
Czas trwania studiów : 3,5 roku
Tryb studiów: stacjonarne
Studiując Biotechnologię możesz wybrać jedną z dwóch specjalności:
- biotechnologia stosowana
- biotechnologia w produkcji zwierzęcej
W czasie studiów będziesz korzystał głównie z bazy dydaktycznej i nowoczesnych laboratoriów Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii oraz Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt
Rekrutacja na studia I stopnia
Zapisz się na kierunek Biotechnologia i studiuj na UTP!
Jakie przedmioty wybrać na maturze?
Ubiegając się o przyjęcie na studia na kierunku Biotechnologia powinieneś zadbać o wyniki z pisemnych egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (JP), języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego biologii (B).
Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub biologii, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
Co będziesz studiował?
W trakcie kształcenia będziesz studiował podstawowe przedmioty nauk humanistycznych i ścisłych (w tym: chemię, matematykę oraz fizykę i biofizykę) oraz przedmioty kierunkowe m.in. genetykę i hodowlę roślin/zwierząt, botanikę, cytogenetykę, biologię komórki, mikrobiologię, fizjologię roślin i zwierząt, embriologię, biologię molekularną, biotechnologię drobnoustrojów i mikologię. Będziesz miał możliwość odbycia 4- tygodniowych praktyk po 6 semestrze studiów. Oferujemy interesujące przedmioty do wyboru, o których zdecydujesz sam. Ponadto proponujemy Ci bardzo ciekawe przedmioty specjalnościowe: kultury tkankowe i komórkowe roślin/zwierząt, wirusologia molekularna, biotechnologia w produkcji roślinnej i zwierzęcej, biotechnologia przemysłowa oraz biotechnologia żywności pochodzenia roślinnego. Gdy wybierzesz swoją specjalizację będziesz uczestniczył w dedykowanych jej zajęciach. Do wyboru będziesz miał: biotechnologię stosowaną oraz biotechnologię w produkcji zwierzęcej.
Gdzie i jaka czeka Cię praca po kierunku biotechnologia?
Po studiach na kierunku Biotechnologia będziesz przygotowany do pracy w szeroko pojętym przemyśle biotechnologicznym i w przemysłach pokrewnych. Będziesz mógł podjąć pracę w laboratoriach badawczych, kontrolnych, diagnostycznych oraz kontroli jakości przy wykonywaniu podstawowej analityki i prac badawczych z użyciem materiału biologicznego oraz prowadzenia procesów biotechnologicznych stosowanych w ogrodnictwie, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym i ochronie środowiska. Liczni absolwenci kierunku Biotechnologia z sukcesem pracują w renomowanych laboratoriach na całym świecie. Jeśli interesuje Cię rozwijanie pasji naukowej, zapraszamy na studia II i III stopnia, by w przyszłości podjąć pracę na uczelni lub w instytucjach badawczych i naukowych.
Dlaczego studia na Biotechnologii na UTP w Bydgoszczy?

Rekrutacja na studia I stopnia
Zapisz się na kierunek Biotechnologia i studiuj na UTP!
Kryteria przyjęć na kierunek biotechnologia I stopnia - 3,5-letnie (inżynier)
biotechnologia I stopnia - 3,5-letnie (inżynier)
Ranking sumy punktów procentowych uzyskanych przez kandydata na pisemnym egzaminie maturalnym z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (JP), języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego biologii (B) obliczonej według wzoru:
∑ = JP(pp albo 2pr) + JO(pp albo 2pr) + M(pp) + 2B(pp albo 2pr)
Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub biologii, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
Terminarz rekrutacji
Rekrutacja na studia wyższe w UTP na rok akademicki 2020/2021 zakończona.
Punkt Rekrutacyjny - nieczynny.
Biuro Rekrutacji: zalecany kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.