INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA - stacjonarne studia I stopnia (inżynierskie)
Spis treści:
- Charakterystyka kierunku studiów
- Forma, czas trwania, specjalności
- Jakie przedmioty wybrać na maturze?
- Co będziesz studiował?
- Gdzie i jaka czeka Cię praca po kierunku Inżynieria biomedyczna?
- Dlaczego studia na kierunku Inżynieria biomedyczna na UTP w Bydgoszczy?
- Kryteria przyjęć
- Terminarz rekrutacji
Inżynieria biomedyczna - charakterystyka kierunku studiów
- w jednostkach służy zdrowia zarządzaniem systemami urządzeń medycznych oraz współpracą z lekarzami w zakresie dostosowania specjalistycznego oprzyrządowania do ich potrzeb i możliwości, a także tworzeniem i administracją baz danych,
- projektowaniem: sprzętu wspomagającego lokomocję, implantów i sztucznych narządów, sprzętu rehabilitacyjnego, sprzętu technicznego stosowanego w jednostkach służby zdrowia, sprzętu, oprogramowania, urządzeń i systemów stosowanych w pomiarach sygnałów biologicznych,
- opracowywaniem systemów akwizycji obrazów, algorytmów przetwarzania obrazów (badania rentgenowskie, badania ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, medycyna nuklearna oraz mikroskopia),
- elektronicznym transferem danych medycznych z jednego miejsca do drugiego, w celu oceny, diagnostyki i leczenia pacjentów z odległych miejsc,
- doradztwem technicznym i obsługą techniczną aparatury medycznej,
- akredytacją oraz atestowaniem aparatury i urządzeń medycznych,
- prowadzeniem prac naukowo-badawczych, np. w zakresie opracowywania nowych biomateriałów lub modyfikacji istniejących.
Forma, czas trwania, specjalności.
Studiując Inżynierię Biomedyczną możesz wybrać jedną z dwóch specjalności:
- Techniczny Doradca Medyczny
- Teleinformatyka Medyczna
Rekrutacja na studia I stopnia
Zapisz się na kierunek Inżynieria biomedyczna i studiuj na UTP!
Jakie przedmioty wybrać na maturze?
Ubiegając się o przyjęcie na studia na kierunku Inżynieria biomedyczna powinieneś zadbać o wyniki z pisemnych egzaminów maturalnych z dwóch przedmiotów obowiązkowych: języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), fizyki lub fizyki i astronomii (F), chemii (Ch).
Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
Co będziesz studiował?
Zaczniesz od zajęć o charakterze humanistycznym, w tym dotyczących ochrony własności intelektualnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii. Przed Tobą 4 semestry języka obcego i 2 wychowania fizycznego. Poznasz podstawy technologii informacyjnej, tj. techniki informatyczne, programowanie w wybranych środowiskach, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i/lub prezentacyjna etc., potem przedmioty podstawowe dla kierunku inżynieria biomedyczna, a więc matematyka, statystyka, rachunek prawdopodobieństwa, fizyka, chemia, mechanika i wytrzymałość materiałów, materiałoznawstwo, elektrotechnika i elektronika, a na koniec kierunkowe – z zakresu biochemii, biofizyki, anatomii i fizjologii oraz biologii układów przekazywania sygnałów, języków programowania, grafiki komputerowej, metrologii, automatyki i robotyki, sensorów i pomiarów wielkości nieelektrycznych, cyfrowego przetwarzania sygnałów i transmisji danych medycznych, wspomaganego komputerowo projektowania inżynierskiego, elektronicznej aparatury medycznej, technik obrazowania medycznego i jego przetwarzania, propedeutyki nauk medycznych, biomateriałów, biomechaniki inżynierskiej, implantów i sztucznych narządów oraz prawnych i etycznych aspektów inżynierii biomedycznej.
Gdzie i jaka czeka Cię praca po kierunku Inżynieria Biomedyczna?
Absolwent kierunku ma możliwość podjęcia pracy w szpitalach, jednostkach klinicznych, ambulatoryjnych i poradniach oraz w innych jednostkach organizacyjnych lecznictwa, a także w jednostkach projektowych i produkcyjnych, związanych z procesem eksploatacji aparatury i urządzeń medycznych, ich akredytacją i atestacyjnością oraz dystrybucją. Przygotowanie absolwenta pozwoli na współpracę z personelem medycznym w zakresie obsługi aparatury medycznej oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych, opartych o techniki i technologie informatyczne, w tym z transmisją i archiwizacją danych medycznych, na udział w projektowaniu i wytwarzaniu aparatury medycznej oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych.
Dlaczego studia na Inżynierii Biomedycznej na UTP w Bydgoszczy?
- kierunek Inżynieria Biomedyczna realizowany jest wspólnie na dwóch Uczelniach: UTP, zapewniający część techniczną oraz Collegium Medicum UMK zapewniający część medyczną,
- Dodatkowo możesz rozwijać swoje zainteresowania w istniejących już kołach naukowych lub wyjechać nawet na dwa semestry studiów na zagranicznych uczelniach w ramach programu ERASMUS+.
Rekrutacja na studia I stopnia
Zapisz się na kierunek Inżynieria biomedyczna i studiuj na UTP!
Kryteria przyjęć na kierunek Inżynieria Biomedyczna I stopnia - 3,5-letnie (inżynier)
Ranking sumy punktów procentowych uzyskanych przez kandydata na pisemnym egzaminie maturalnym z dwóch przedmiotów obowiązkowych: języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), fizyki lub fizyki i astronomii (F), chemii (Ch) obliczonej według wzoru:
∑ = [ JO(pp albo 2pr) + 2M(pp)] + [2M(2pr) lub 2F(pp albo 2pr) lub 2Ch(pp albo 2pr)]
Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
Terminarz rekrutacji
Rekrutacja na studia wyższe w UTP na rok akademicki 2020/2021 zakończona.
Punkt Rekrutacyjny - nieczynny.
Biuro Rekrutacji: zalecany kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.