MECHATRONIKA - stacjonarne studia I stopnia (inżynierskie)
Spis treści:
- Charakterystyka kierunku studiów
- Forma, czas trwania, specjalności
- Jakie przedmioty wybrać na maturze?
- Co będziesz studiował?
- Gdzie i jaka czeka Cię praca po kierunku Mechatronika?
- Dlaczego studia na kierunku Mechatronika na UTP w Bydgoszczy?
- Kryteria przyjęć
- Terminarz rekrutacji
Mechatronika - charakterystyka kierunku studiów
Mechatronik zajmuje się:
- doborem elementów modułów, podzespołów do urządzeń i systemów mechatronicznych
- projektowaniem, wytwarzaniem części maszyn i urządzeń mechatronicznych oraz ich obsługą
- wykonywanie obliczeń wytrzymałościowych układów mechanicznych
- tworzeniem dokumentacji technicznej urządzeń mechatronicznych
- opracowaniem procesów technologicznych produkcji urządzeń i układów mechatronicznych
- sterowaniem maszynami i urządzeniami łączącymi w sobie elektronikę, informatykę, mechanikę, automatykę i robotykę
- obsługiwaniem i serwisowaniem maszyn i układów mechatronicznych
Kształcenie na kierunku Mechatronika rozpoczęło się w roku akademickim 2018/2019.
Forma, czas trwania, specjalności.
Studiując Mechatronikę możesz wybrać jedną z dwóch specjalności:
- programowanie sterowników
- mechatronika w pojazdach samochodowych
W czasie studiów będziesz korzystał głównie z bazy dydaktycznej i nowoczesnych laboratoriów Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki.
Rekrutacja na studia I stopnia
Zapisz się na kierunek Mechatronika i studiuj na UTP!
Jakie przedmioty wybrać na maturze?
Ubiegając się o przyjęcie na studia na kierunku Mechatronika powinieneś zadbać o wyniki z pisemnych egzaminów maturalnych z dwóch przedmiotów obowiązkowych: języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), fizyki lub fizyki i astronomii (F), chemii (Ch).
Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
Co będziesz studiował?
W trakcie kształcenia będziesz studiował podstawowe przedmioty nauk ścisłych, m.in. matematykę, fizykę i chemię, przedmioty podstawowe, m.in. podstawy konstrukcji urządzeń specjalnych, teoria mechanizmów i maszyn, materiały inżynierskie, przedmioty kierunkowe, m.in. napędy maszyn i urządzeń, podstawy robotyki, mechatronika w systemach technicznych, technika mikroprocesorowa układy i zespoły elektroniczne w mechatronice i języki programowania. Ponadto proponujemy Ci szereg bardzo ciekawych przedmiotów specjalnościowych: projektowanie i programowanie układów sterowania, automatyzacja procesów przemysłowych, panele i interfejsy komunikacyjne i mechatroniczne układy sterowania napędem. Gdy wybierzesz swoją specjalizację będziesz uczestniczył w dedykowanych jej zajęciach. Do wyboru będziesz miał: programowanie sterowników lub mechatronikę w pojazdach samochodowych.
Gdzie i jaka czeka Cię praca po kierunku mechatronika?
Po studiach na kierunku Mechatronika będziesz przygotowany do pracy w nowoczesnych przedsiębiorstwach gdzie wymaga się od pracowników umiejętności łączenia wiedzy oraz informacji z wielu dyscyplin naukowych dlatego absolwent ma być osobą, która potrafi projektować, programować oraz obsługiwać nowoczesne urządzenia mechatroniczne oraz linie przemysłowe. Jako absolwent tego kierunku masz możliwość podjęcia pracy w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, w przedsiębiorstwach produkujących lub serwisujących sprzęt gospodarstwa domowego oraz sprzęt medyczny, czyli w branżach związanych z budową i eksploatacją nowoczesnych maszyn, których działanie oparte jest na zastosowaniu elektronicznych układów sterujących. Wiedza i umiejętności zdobyte na studiach pozwolą także na podjęcie pracy przy budowie nowych ale także modernizacji istniejących już maszyn i układów mechatronicznych w związku z przechodzeniem na sterowanie cyfrowe i implementacje nowoczesnych interfejsów włącznie z Internet of Things.
Dlaczego studia na mechatronice na UTP w Bydgoszczy?
Mechatronika na UTP w Bydgoszczy pozwala na szybkie wdrożenie w zawód w Bydgoskim klastrze przemysłowym, który z racji daleko idącej automatyzacji oferuje zapotrzebowanie na zawody właśnie takie jak mechatronik. Studiowanie mechatroniki pozwala na zdobywanie kompetencji w wielu różnych dziedzinach nauk inżynieryjnych. Jest to Kierunek interdyscyplinarny, na który składają się trzy główne drogi rozwoju: mechanika i budowa maszyn, informatyka i elektrotechnika. Mechatronika na UTP prowadzona jest w zakładzie mechatroniki i maszyn roboczych na najstarszym w województwie Kujawsko-Pomorskim wydziale mechanicznym. Będziesz mieć możliwość uczęszczania na zajęcia prowadzone przez wyspecjalizowaną w tej dziedzinie kadrę naukową chętną do współpracy w realizacji wielu projektów i inicjatyw. Część praktyczna zajęć prowadzona jest w laboratoriach wyposażonych w nowoczesny sprzęt badawczy. Po zajęciach będziesz mógł zapisać się do koła naukowego, by razem z innymi współtworzyć ten kierunek i przy okazji wykorzystać zdobytą wiedzę.
Rekrutacja na studia I stopnia
Zapisz się na kierunek Mechatronika i studiuj na UTP!
Kryteria przyjęć na kierunek mechatronika I stopnia - 3,5-letnie (inżynier)
Ranking sumy punktów procentowych uzyskanych przez kandydata na pisemnym egzaminie maturalnym z dwóch przedmiotów obowiązkowych: języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz
z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), fizyki lub fizyki i astronomii (F), chemii (Ch) obliczonej według wzoru:
∑ = [ JO(pp albo 2pr) + 2M(pp)] + [2M(2pr) lub 2F(pp albo 2pr) lub 2Ch(pp albo 2pr)]
Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
Terminarz rekrutacji
Termin rozpoczęcia rejestracji internetowej na studia wyższe w UTP na rok akademicki 2021/2022 planowany jest na 14 czerwca 2021 r.
Szczegółowy terminarz rekrutacji oraz forma i miejsce składania dokumentów na studia wyższe w UTP na rok akademicki 2021/2022 zostanie podany w terminie późniejszym.
Prosimy o śledzenie strony internetowej UTP i informacji umieszczanych w mediach społecznościowych UTP.
Kontakt do Biura Rekrutacji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub 52 374 94 11 (w godz. 9.00 – 13.00)