Technologia chemiczna – studia drugiego stopnia
Spis treści:- Technologia chemiczna – opis kierunku
- Wymagania
- Technologia chemiczna programie
- Specjalności
- Jaka praca po studiach Technologia chemiczna?
- Zasady rekrutacji na studia II stopnia
Technologia chemiczna – opis kierunku
Forma studiów |
Stacjonarne, Niestacjonarne |
Poziom kształcenia |
Drugiego stopnia |
Języki wykładowe |
polski |
Limit miejsc |
45/30 |
Czas trwania |
1,5 – roczne ( stacjonarne) 2,0 – letnie (niestacjonarne) |
Technologia chemiczna to kierunek dla absolwentów studiów z zakresu nauk technicznych, ścisłych, a także rolniczych leśnych i weterynaryjnych, którzy chcą zdobyć wysokie i zgodne z potrzebami rynku pracy kwalifikacje.
Po ukończeniu studiów uzyskasz tytuł magistra inżyniera i kompetencje przydatne w pracy nie tylko bezpośrednio związanej z branżą chemiczną i sektorami pokrewnymi lecz również w każdej, w której wymagana jest umiejętność krytycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów. Zdobędziesz pogłębioną wiedzę i umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii, materiałów i metod badawczych zgodnych ze współczesnymi osiągnięciami naukowymi i technicznymi w obszarze technologii chemicznej. Studia przygotują Cię do wykonywania zadań obejmujących badania technologiczne, tworzenie nowych koncepcji, projektowanie, realizację i modernizację chemicznych procesów technologicznych, a także rozwijanie technologii i wdrażanie nowych procesów i produktów do praktyki produkcyjnej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Rekrutacja na studia II stopnia
Zapisz się na kierunek Technologia chemiczna i studiuj na UTP!
#DokończSwojąEdukację #PełneWykształcenie #StudiaMagisterskie
Wymagania
Jeżeli jesteś absolwentem kierunku technologia chemiczna lub innych pokrewnych ubiegając się o przyjęcie na studia magisterskie na kierunku technologia chemiczna zostaniesz poproszony o przedstawienie dyplomu ukończenia tych studiów. W niektórych przypadkach, szczegółowo opisanych na stronie wydziałowej https://wtiich.utp.edu.pl/kierunki-ksztalcenia/technologia-chemiczna/ oraz na stronie rekrutacji UTP zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną w celu potwierdzenia efektów uczenia się.
Warunkiem uruchomienia kierunku jest zebranie określonej liczby kandydatów.
Technologia chemiczna – o programie
W programie studiów II stopnia znajdują się przedmioty, których treści poszerzą Twoją wiedzę
i umiejętności z zakresu procesów technologicznych, badań właściwości surowców i produktów chemicznych i kontroli jakości wyrobów a także przygotują do rozwiązywania problemów technologicznych pojawiających się w praktyce w przemyśle chemicznym i pokrewnych. W treściach kształcenia uwzględniany jest aktualny stan wiedzy i techniki oraz najnowsze rozwiązania będące efektem badań własnych nauczycieli prowadzących zajęcia na kierunku. Wykwalifikowana kadra przekazuje specjalistyczną wiedzę niezbędną do kreowania umiejętności i kompetencji społecznych poszukiwanych przez pracodawców.
W kształtowaniu kompetencji inżynierskich cenne są bezpośrednie kontakty studentów z przedstawicielami branży przemysłowej. Tematyka wielu prac dyplomowych często dotyczy rzeczywistych problemów technologicznych zgłaszanych przez przedsiębiorstwa zajmujące się np. przetwórstwem tworzyw polimerowych czy zabezpieczeniami antykorozyjnymi.
Specjalności
W ramach studiów na kierunku technologia chemiczna na poziomie magisterskim oferowane są cztery specjalności: technologia procesów chemicznych, biotechnologia przemysłowa, analityka chemiczna i spożywcza oraz nowoczesne technologie materiałowe.
SPECJALNOŚĆ: TECHNOLOGIA PROCESÓW CHEMICZNYCH (studia stacjonarne i niestacjonarne)
Specjalność przygotuje Cię do pracy w zakresie syntezy, modyfikacji i przetwórstwa polimerów, powłok ochronnych, modelowania procesów technologicznych, uzdatniania wody oraz katalizy biologicznej i utylizacji odpadów. Treści kształcenia umożliwiają pogłębione zrozumienie problemów i zdobycie umiejętności wykonywania obliczeń technologicznych, usprawniania i wdrażania operacji procesów jednostkowych oraz tworzenia nowych technologii.
SPECJALNOŚĆ: BIOTECHNOLOGIA PRZEMYSŁOWA (studia stacjonarne)
Wiedza i umiejętności przekazywane na zajęciach w ramach tej specjalności obejmują treści związane z wykorzystaniem organizmów żywych i biokatalizatorów do produkcji substancji biologicznie czynnych i chemicznych o znaczeniu przemysłowym. Studenci nabywają umiejętności stosowania technik biotechnologicznych w procesach biosyntezy i biotransformacji oraz technik informatycznych w biotechnologii przemysłowej.
SPECJALNOŚĆ: ANALITYKA CHEMICZNA I SPOŻYWCZA (studia stacjonarne)
Wybierając tą specjalność poznasz najnowsze trendy we współczesnej analityce w zakresie stosowania nowoczesnych technik analitycznych i procedur badawczych, niezbędnych w pracy w laboratorium, w tym laboratorium akredytowanym. Zdobędziesz poszerzoną wiedzę na temat walidacji i kalibracji urządzeń pomiarowych, kontroli procesów on-line, organizacji i pracy w laboratorium spełniającym wymogi dobrych praktyk laboratoryjnych.
SPECJALNOŚĆ: NOWOCZESNE TECHNOLOGIE MATERIAŁOWE (studia stacjonarne i niestacjonarne)
Na tej specjalności zdobędziesz obszerną wiedzę z zakresu nauk o materiałach inżynierskich i wysoko zaawansowanych technologiach materiałowych typu high-tech. Zdobyta wiedza i umiejętności techniczne oraz inżynierskie pozwolą Ci na sprawne projektowanie nowoczesnych materiałów użytkowych. Dowiesz się, jak produkuje się takie materiały oraz nauczysz się oceniać ich wytrzymałość i inne właściwości. Poznasz też zasady wdrażania nowych materiałów konstrukcyjnych i nanomateriałów stosowanych w nowoczesnych gałęziach gospodarki.
Rekrutacja na studia II stopnia
Zapisz się na kierunek Technologia chemiczna i studiuj na UTP!
#DokończSwojąEdukację #PełneWykształcenie #StudiaMagisterskie
Jaka praca po studiach technologia chemiczna?
Ukończenie studiów na kierunku technologia chemiczna pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności umożliwiających podjęcie pracy w przemyśle, instytutach naukowo-badawczych, laboratoriach, służbach ochrony środowiska, biurach projektowych, sektorach administracji i zarządzania, itp. Absolwenci kierunku zajmują często eksponowane stanowiska stanowiąc kadrę kierowniczą
i zarządzającą w firmach liczących się na rynku krajowym i europejskim. Będziesz również przygotowany do podjęcia studiów III stopnia.
Po ukończeniu studiów, jako magister inżynier możesz pracować w przedsiębiorstwach:
- przemysłu chemicznego, spożywczego, farmaceutycznego, kosmetycznego, w laboratoriach małych firm produkcyjnych czy laboratoriach jednostek badawczo-rozwojowych,
- zajmujących się przetwórstwem, przechowywaniem, kontrolą i obrotem żywności,
- zajmujących się wytwarzaniem i przetwórstwem nowoczesnych materiałów, w szczególności tworzyw polimerowych.
Możesz również kierować działem kontroli jakości, prowadzić działalność konsultingowo-projektową związaną z doradztwem w zakresie doboru materiałów, a także założyć własną firmę.
Więcej informacji znajdziesz na zasady rekrutacji na studia II stopnia