Wzornictwo studia II stopnia
Spis treści:
- Wzornictwo studia II stopnia – opis kierunku
- Wymagania
- O programie
- Co jeszcze robimy?
- Jaka praca po studiach na Wzornictwie?
Wzornictwo – opis kierunku
Studia na poziomie magisterskim na kierunku Wzornictwo przygotują studenta do samodzielnej pracy w szeroko pojętym zawodzie projektanta. Studia pozwalają doskonalić nabyte umiejętności i poszerzać zakres wiedzy na temat wzornictwa oraz obszarów pokrewnych. Studenci mają do dyspozycji szereg nowych pracowni, powstałych w wyniku analizy rynku, potrzeb przemysłu i aktualnych trendów. Dzięki takiemu spectrum zagadnień studenci mogą odnaleźć swoją własną drogę twórczą i projektową.
Studenci po ukończeniu studiów II stopnia, zyskają umiejętności sprawnego poruszania się w złożonych kontekstach projektowych, nauczą się posługiwać językiem informacji wizualnej oraz poznają całą sferę estetyczną, technologiczną i materiałową związaną z designem. Jest to doskonały kierunek dla wszystkich osób, które zamierzają kontynuować i poszerzać wiedzę w zakresie szeroko pojętego designu; marzą o samodzielnym projektowaniu jak i o pracy w kreatywnych zespołach projektowych.
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom kształcenia |
drugiego stopnia (magisterskie) |
Języki wykładowe |
polski, angielski |
Limit miejsc |
30 |
Czas trwania |
4 semestry |
Zakres umiejętności, które nabędzie student po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku Wzornictwo, obejmuje wiedzę z obszaru wielu dziedzin i specjalności jak: design, architektura wnętrz, kształtowanie przestrzeni, wystawiennictwo, reklama, fotografia, opakowania, marketing, design management, projektowanie ubioru i komunikacja wizualna. Absolwent po uzyskaniu dyplomu będzie uprawniony i przygotowany do projektowania w różnego rodzaju dziedzinach, zaczynając od designu, przez wnętrza, meble, wystawy, po kreowanie najbliższego otoczenia mieszkańców, ich wypoczynku i relaksu, kończąc na otaczającej nas całej infrastrukturze reklamowej.
Rekrutacja na studia II stopnia
Zapisz się na kierunek Wzornictwo i studiuj na UTP!
#DokończSwojąEdukację #PełneWykształcenie #StudiaMagisterskie
Wymagania
Jeżeli chcesz ubiegać się o przyjęcie na studia magisterskie na kierunku Wzornictwo, powinieneś być absolwentem kierunku obieralnego lub po kierunkach: architektura, architektura wnętrz i architektura krajobrazu. Możesz również skończyć inny kierunek studiów I stopnia realizowany w obszarze sztuki lub przyporządkowanego do dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
Kandydaci pozostałych kierunków studiów przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej z portfolio celem potwierdzenia efektów kształcenia.
Kandydat ubiegający się o przyjęcie na studia II stopnia na kierunku WZORNICTWO posiada wiedzę, umiejętności i kompetencje, cechujące absolwentów studiów I stopnia wymienionego kierunku z zakresu:
- podstawowych wiadomości o sztukach plastycznych, podstaw historii kultury i sztuki oraz wzornictwa.
- podstawowych pojęć związanych ze sztukami wizualnymi i projektowymi.
- orientacji w ogólnych pojęciach związanych z projektowaniem (geometria wykreślna, rysunek z natury, rysunek techniczny i modelowanie).
- umiejętności określenia swoich zainteresowań i oczekiwań związanych z wybranym kierunkiem studiów.
- indywidualnych predyspozycji i zdolności jak: umiejętność obserwacji, wyobraźnia przestrzenna i talent kompozycyjny, umożliwiających kształcenie w obszarze sztuk pięknych i projektowych.
Wzornictwo – o programie
W ramach programu nauczania poszerzamy wiedzę studentów w zakresie projektowania mebli, wyposażenia agd, komunikacji wizualnej, projektowania graficznego, designu w przestrzeni miejskiej oraz krajobrazu kulturowego, a także rozwiązań proekologicznych.
Nowością jest nasza pracownia projektowania ubioru wyposażona w najnowszy sprzęt potrzebny do realizacji zadań.
Studenci będą mogli również w ramach programu zajęć zapoznać się z prototypowaniem, a także pracować z obiektywem aparatu fotograficznego, kamery i profesjonalnymi programami.
Program zajęć obejmuje również ćwiczenia z projektowania w oparciu o podstawowe programy grafiki wektorowej, a także 2D i 3D.
Zwracamy dużą uwagę na zdobycie umiejętności związanych z design managementem i prezentacją projektową, stanowiących nieodzowną umiejętność w zawodowym życiu projektanta.
Oprócz nauki klasycznego wzornictwa, studenci zapoznają się z problematyką dotyczącą projektowania środków transportu, opracowując projekty pojazdów poruszanych siłą mięśni, samochodów osobowych, transportu ciężkiego, szynowego i obiektów pływających.
Ważnym elementem programu nauczania jest obszar związany z projektowaniem opakowań wraz z ich profesjonalnym przygotowaniem do druku, a także sfera projektowania graficznego.
Studenci korzystają z możliwości jakie daje świetnie wyposażona modelarnia.
Rekrutacja na studia II stopnia
Zapisz się na kierunek Wzornictwo i studiuj na UTP!
#DokończSwojąEdukację #PełneWykształcenie #StudiaMagisterskie
Co jeszcze robimy?
Katedra Wzornictwa co roku organizuje w salonach Galerii Miejskiej bwa wystawę prac dyplomowych studentów. Podobnie organizowany jest coroczny Festiwal Synergia pokazujący potencjał projektowy i artystyczny pracowników jak i zaprzyjaźnionych twórców z innych ośrodków naukowych. Dla młodych przygotowujemy imprezę Young4Design, na której prezentujemy prace naszych studentów i absolwentów, a także zapoznajemy z naszą ofertą programową.
Prowadzimy koło naukowe Think&Make, a nasi studenci są laureatami wielu konkursów branżowych zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych.
Jaka praca po studiach na wzornictwie?
Szerokie spektrum dziedzin składających się na program nauczania w połączeniu z nabytą praktyką, da absolwentom możliwość płynnego podjęcia pracy zawodowej w wybranych firmach lub kontynuowania dalszej kariery już samodzielnie, we własnych biurach projektowych.
Podstawą realizacji procesu kształcenia na kierunku WZORNICTWO jest współpraca z otoczeniem gospodarczym. Dlatego też nadrzędną ideą, która nam jest jak najlepsze dopasowanie się do potrzeb i wymagań „odbiorcy” naszych absolwentów, jakimi są firmy tak na rynku globalnym, jak i lokalnym. Te potrzeby są ściśle analizowane i konsultowane z regionalnymi stowarzyszeniami przedsiębiorców i pracodawców. Oprócz podmiotów gospodarczych, istotnym czynnikiem stymulującym nasz kierunek do poszerzania swojej oferty dydaktycznej, jest współpraca z Urzędem Miasta Bydgoszczy oraz działania wiążące się z zaspokajaniem potrzeb dynamicznie rozwijającego się miasta i jego okolic.
Od lat, nasza uczelnia intensywnie kooperuje z wieloma przedsiębiorstwami z Polski i regionu, m. in. z firmą Pesa, liderem wśród polskich producentów taboru szynowego. Wielu naszych absolwentów po ukończeniu wzornictwa, kontynuuje swoją zawodową drogę, pracując właśnie w Pesie, w jej komórce projektowej. Podobną współpracę realizujemy również z firmą Famor i Solbus, dla której to opracowywaliśmy projekt pulpitu sterowniczego i kabiny kierowcy autobusu miejskiego SolCity, jak i wyposażenie taboru szynowego w przypadku firmy Famor.
Inną, bardzo istotną specjalnością, która również bardzo mocno przybliża naszą Katedrę do realizacji potrzeb pracodawców, jest przygotowanie do tworzenia profesjonalnych form, różnego rodzaju opakowań wraz z całkowitym przygotowaniem ich do druku – w przypadku projektów wykorzystujących papier lub tekturę – dla drukarń, a w przypadku polietylenów - dla firm z branży tworzyw sztucznych. Wielu naszych absolwentów podejmuje pracę w agencjach reklamowych, firmach poligraficznych i drukarniach, a także w firmach zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych.
Absolwent naszego kierunku studiów jest też samodzielnym twórcą. Często decyduje się na wybranie własnej, indywidualnej drogi zawodowej, zakładając własną firmę i rozpoczynając własną drogę. Przykładem są doświadczenia absolwentek naszego kierunku w zakresie projektowania mody.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kierunku WZORNICTWO, zajrzyj na naszą stronę internetową : http://wzornictwo.utp.edu.pl/