Podstawa prawna: Zarządzenie JM Rektora w sprawie wprowadzenia Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów - przejdź do strony
Zmiany obowiązujące od 1 października 2020 r.:
- stypendia mogą być przyznawane na 9 lub 10 miesięcy w roku akademickim w zależności od decyzji podjętej przez rektora,
- zmiana formy składania wniosków (możlwość wypełnienia wybranych wniosków przy pomocy USOSweb)
- zmiana sposobu liczenia 6 lat studiów (72 miesiace zamiast 12 semestrów)
Zasady obowiązujące w roku akademickim 2020/2021:
- O świadczenia z funduszu stypendialnego mogą ubiegać się:
- studenci Uniwersytetu,
- doktoranci Uniwersytetu, którzy rozpoczęli studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020.
Zasady dotyczące uprawnień do stypendiów dla studentów obcokrajowców reguluje §1 ust. 6 i 7 oraz §9 Regulaminu świadczeń. - Studenci i doktoranci mogą ubiegać się o następujące świadczenia z funduszu stypendialnego:
- stypendium socjalne, w tym w zwiększonej wysokości,
- stypendium dla osób niepełnosprawnych,
- zapomogę,
- stypendium rektora.
Okres wypłacania świadczeń: - Stypendia socjalne oraz stypendia dla osób niepełnosprawnych dla studentów i doktorantów przyznawane są na rok akademicki i wypłacane, w zależności od decyzji rektora, o której mowa w §2 ust. 4 pkt a) Regulaminu świadczeń, przez okres:
- 9 miesięcy (nie dłużej jednak niż do czerwca włącznie), a gdy ostatni rok studiów trwa jeden semestr przez okres do 5 miesięcy (nie dłużej jednak niż do lutego włącznie w przypadku studiów kończących się semestrem zimowym lub do czerwca włącznie w przypadku studiów kończących się semestrem letnim) lub
- 10 miesięcy (nie dłużej jednak niż do lipca włącznie), a gdy ostatni rok studiów trwa jeden semestr przez okres 5 miesięcy (nie dłużej jednak niż do lutego włącznie w przypadku studiów kończących się semestrem zimowym lub do lipca włącznie w przypadku studiów kończących się semestrem letnim).
Liczba miesięcy, na którą zostanie przyznane stypendium, uzależniona jest od miesiąca złożenia wniosku o stypendium. - Student/ doktorant może otrzymać zapomogę nie częściej niż dwa razy w roku akademickim.
- Stypendia rektora dla studentów przyznawane są na semestr tj.
- na okres 5 miesięcy w semestrze zimowym,
- na okres 4 lub 5 miesięcy w semestrze letnim w zależności od decyzji rektora, o której mowa w §2 ust. 4 pkt a) Regulaminu świadczeń.
Studenci ostatniego roku studiów mogą otrzymać stypendium nie dłużej niż do lutego włącznie w przypadku studiów kończących się semestrem zimowym lub do:
- czerwca włącznie w przypadku studiów kończących się semestrem letnim (gdy stypendium przyznawane jest na 4 miesiące),
- lipca włącznie w przypadku studiów kończących się semestrem letnim (gdy stypendium przyznawane jest na 5 miesięcy). - Stypendia rektora dla doktorantów przyznawane są na rok akademicki w zależności od decyzji rektora, o której mowa w §2 ust. 4 pkt a) Regulaminu świadczeń, na okres 9 miesięcy (nie dłużej niż do czerwca włącznie) lub 10 miesięcy (nie dłużej niż do lipca włącznie).
- Decyzje dotyczące wniosków składanych w semestrze zimowym sporządzane są nie wcześniej niż w miesiącu listopadzie, w semestrze letnim – nie wcześniej niż w miesiącu kwietniu.
- Stypendia wypłacane są w równych miesięcznych transzach.
Wyłączenia uprawnień do otrzymywania świadczeń: - Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenia tylko na jednym, wskazanym przez siebie kierunku studiów.
- Doktorant kształcący się równocześnie na więcej niż jednych studiach doktoranckich może otrzymywać świadczenia tylko na jednych, wskazanych przez siebie studiach doktoranckich.
W przypadku przyznania danego świadczenia na więcej niż jednym kierunku studiów lub studiach doktoranckich wnioskodawca składa oświadczenie o wyborze kierunku lub studiów doktoranckich, na których będzie je otrzymywał. Oświadczenie to stanowi jednocześnie wniosek o uchylenie decyzji przyznających świadczenie na pozostałych kierunkach lub studiach doktoranckich na Uniwersytecie. - Świadczenia przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat. Oznacza to, że łączny okres, w którym dana osoba może otrzymywać świadczenia w ramach studiów – niezależnie od ich rodzaju i długości trwania, jak też uczelni, na których są odbywane – nie może przekroczyć 6 lat. Okres ten oblicza się w miesiącach, sumując do 72 miesięcy każdy rozpoczęty miesiąc, w którym wnioskodawca posiadał status studenta, w tym na studiach za granicą również wówczas, gdy student przebywa na urlopie od zajęć, ale pozostaje na studiach. W przypadku przerwania studiów i ponownego ich podjęcia liczenie wskazanego okresu jest kontynuowane, a nie rozpoczyna się od nowa. Do wskazanego okresu wlicza się także okresy studiowania sprzed 1 października 2019 r.
W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych, tylko na jednym kolejnym kierunku studiów, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat.
Studenci, dla których okres 6 lat liczonych od miesiąca podjęcia pierwszych studiów mija w roku akademickim, w którym stypendium może być przyznane lub minął wcześniej do wniosku o stypendium dołączają oświadczenie wg wzoru 18. - Świadczenia nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.
Przepisy pkt. 12 stosuje się także do osób posiadających tytuły zawodowe uzyskane za granicą. - Świadczenia nie przysługują doktorantowi, który ukończył inne studia doktoranckie.
- Student/ doktorant ubiegający się o świadczenie albo otrzymujący świadczenie niezwłocznie powiadamia Uniwersytet o wystąpieniu okoliczności powodującej utratę prawa do świadczenia.
- Decyzja o przyznaniu świadczenia wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym:
- student utracił prawo do świadczenia z powodu uzyskania tytułu zawodowego, o którym mowa w pkt. 12,
- student został skreślony z listy studentów lub ukończył studia na kierunku, na którym pobierał świadczenie,
- upłynął okres, o którym mowa w pkt. 11 ,
- doktorant ukończył inne studia doktoranckie,
- doktorant został skreślony z listy doktorantów lub ukończył studia doktoranckie, na których pobierał świadczenie. - Osoba, która pobrała nienależne świadczenie jest zobowiązana do jego zwrotu. Za nienależnie pobrane świadczenia uważa się:
a) świadczenie wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń,
b) świadczenia przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach wprowadzenia w błąd przez wnioskodawcę,
c) świadczenia przyznane na podstawie decyzji, co do której następnie stwierdzono nieważność z powodu jej wydania bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa albo świadczenia przyznane na podstawie decyzji, która została następnie uchylona w wyniku wznowienia postępowania i wnioskodawcy odmówiono prawa do świadczenia.
W przypadku, o którym mowa w pkt. 16 lit. b), rektor kieruje wniosek do rozpatrzenia przez komisję dyscyplinarną dla studentów/ doktorantów, niezależnie od odpowiedzialności karnej przewidzianej przepisami prawa. - Świadczenia nie przysługują:
- studentom będącym kandydatami na żołnierzy zawodowych lub żołnierzami zawodowymi, którzy podjęli studia na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (art. 447 ust. 1 ustawy PoSWiN),
- studentom będącym funkcjonariuszami służb państwowych w służbie kandydackiej albo będącym funkcjonariuszami służb państwowych, którzy podjęli studia na podstawie skierowania lub zgody właściwego przełożonego i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie (art. 447 ust. 2 ustawy PoSWiN).
Przepisy porządkowe: - Rektor określa na dany rok akademicki formę składania wniosków o przyznanie świadczeń.
- Rektor może określić następującą formę składania wniosków o przyznanie świadczeń:
- wniosek składa się w formie papierowej na wzorach stanowiących załączniki do niniejszego Regulaminu, lub
- wniosek składa się w formie papierowej po uprzednim zarejestrowaniu formularza elektronicznego w USOSweb
wniosek musi być podpisany przez wnioskodawcę lub upoważnioną przez niego osobę.
W roku akademickim 2020/2021 obowiązywać będą następujące formy składania wniosków:
- wniosek o stypendium rektora oraz o stypendium socjalne składa się w formie papierowej na wzorach stanowiących załączniki do obowiązującego od 01.10.2020 r. Regulaminu świadczeń dla studentów i doktorantów,
- wniosek o stypendium dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogę składa się w formie papierowej po uprzednim zarejestrowaniu formularza elektronicznego w USOSweb - zakładka "dla wszystkich" WNIOSKI (Uwaga! samo zarejestrowanie formularza elektronicznego w USOSweb nie wszczyna postępowania w sprawie przyznania świadczenia; jest czynnością techniczną i nie stanowi złożenia wniosku). - Za datę złożenia wniosku w sprawie przyznania świadczenia uważa się dzień doręczenia wniosku do właściwego Dziekanatu (zarejestrowanie formularza elektronicznego w USOSweb nie wszczyna postępowania w sprawie przyznania świadczenia; jest czynnością techniczną i nie stanowi złożenia wniosku). Za datę złożenia wniosku uznaje się również datę nadania przesyłki w placówce Poczty Polskiej S.A.
- Przed zarejestrowaniem formularza elektronicznego w USOSweb w sprawie stypendium dla osób niepełnosprawnych należy uprzednio przedłożyć we właściwym dziekanacie właściwy dokument potwierdzający niepełnosprawność.
- Wniosek o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomogę student/ doktorant studiujący na więcej niż jednym wydziale Uniwersytetu składa tylko w jednym wybranym przez siebie Wydziale.
- Za właściwe skompletowanie dokumentów stanowiących podstawę do rozpatrzenia wniosku o przyznanie świadczeń odpowiedzialny jest student/ doktorant-wnioskodawca. Wnioskodawca przedkłada niezbędne oryginały dokumentów lub ich odpisy poświadczone za zgodność z oryginałem, na zasadach określonych w art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
W przypadku dokumentowania sytuacji materialnej studenta (załącznik 1 do Regulaminu) dopuszcza się złożenie kserokopii dokumentów za okazaniem ich oryginałów. Poświadczenia za zgodność z oryginałem dokonuje pracownik dziekanatu przyjmujący dokumenty. Poświadczenie zawiera podpis pracownika, datę i oznaczenie miejsca. - Warunkiem wypłaty pierwszej transzy przyznanego świadczenia jest potwierdzenie odbioru decyzji administracyjnej w sprawie przyznania świadczenia oraz złożenie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do odwołania od wydanej w tym zakresie decyzji administracyjnej (wzór nr 17). Brak wykonania wymienionych w zdaniu poprzednim czynności skutkować będzie wypłatą pierwszej transzy właściwego świadczenia po uprawomocnieniu się decyzji.
- Stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych oraz stypendium rektora wypłacane są na rachunek bankowy wnioskodawcy prowadzony w polskich złotych (PLN) w banku działającym na terenie Polski. Numer rachunku należy wskazać we wniosku o stypendium. W przypadku zmiany numeru rachunku należy o tym fakcie niezwłocznie poinformować dziekanat Wydziału. W razie braku poinformowania dziekanatu o tym fakcie, Uniwersytet nie ponosi odpowiedzialności za dokonanie przelewu na nieaktualny rachunek bankowy.Zapomoga, w przypadku braku numeru konta, może być wypłacona w formie gotówkowej (autowypłata w banku PeKaO S.A.). W przypadku nieodebrania zapomogi w wyznaczonym terminie, ponowna jej wypłata możliwa jest jedynie na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy.
wzór nr 17
oświadczenie studenta/doktoranta o zrzeczeniu się prawa do odwołania
wzór nr 18
oświadczenie o odbytych studiach