Zapraszamy na konferencję International Scientific Conference Civil Engineering: Present Problems, Innovative Solutions, która odbędzie się 31 maja 2017 roku w Bydgoszczy w budynku Regionalnego Centrum Innowacyjności w sali C8.

 

Angela Andrzejewska, asystent w Zakładzie Inżynierii Biomedycznej, Wiceprzewodnicząca Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów otrzymała tytuł "Honorowego Protektora". Został przyznany za zaangażowanie, prowadzenie warsztatów i pomoc w rozwoju Młodzieżowej Rady Miasta Bydgoszczy oraz za promowanie idei budowania społeczeństwa obywatelskiego wśród młodych.

 

W związku z rosnącym zainteresowaniem społeczności akademickiej zagadnieniami otwartego dostępu do publikacji naukowych oraz rekomendacjami MNiSW zawartymi w Kierunkach rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce, serdecznie zapraszamy w dniu 5 czerwca 2017 r. na szkolenie pt. Otwarty dostęp do publikacji naukowych.

29 maja 2017 r. rozpocznie się międzynarodowy tydzień spotkań pracowników uczelni z całego świata, działających w ramach Programu Erasmus+.

 

W roku akademickim 2017/2018 proponujemy aż trzy nowe kierunki: Inspekcja weterynaryjna i Inżynieria w biologii stosowanej  na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt, a także Zielarstwo i fitoterapia na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii

Rejestracja możliwa jest już od 5 czerwca 2017 roku. Więcej na rekrutacja.utp.edu.pl.

 

Studencie! Chcesz pomagać w trakcie jednego z największych wydarzeń plenerowych w Bydgoszczy? Zostań wolontariuszem podczas V edycji projektu "Bajkowa Bydgoszcz"?

To już niedługo - w niedzielę 4 czerwca!

Zgłoś się na:
http://www.bajkowabydgoszcz.pl/wolontariat/

Rekrutacja trwa!

24 maja 2017 roku w Galerii Innowacji odbyła się wystawa dr Moniki Rak zatytułowana "Pomiędzy linią a przestrzenią". Wszystkich zainteresowanych informujemy, że galeria czynna jest codziennie od 10:00 do 17:00. Zapraszamy do zapoznania się z pracami autorki. 

W maju i czerwcu nasza Uczelnia już po raz drugi gości studentów zza Oceanu. Grupa dziesięciorga studentów z Delaware State University (Dover, USA) przybyła do nas w ramach programu I-STARS (International Science and Technology Academy for Research Scholars) wraz z koordynatorem projektu Profesorem Mazenem Shahinem.

Zapraszamy serdecznie do Galerii 3.1 na wystawę prac Agnieszki Dębczyńskiej zatytułowanej "Obserwacje". Finisaż wystawy odbędzie się 25 maja o godz. 12.00 (ul. Kaliskiego 7, bud. 3.1, galeria 3.1)

 

2 czerwca 2017 roku odbyły się II Bydgoskie Dni Energii.

W dniu 2 czerwca 2017 r. na Starym Rynku w godz. 12.00 – 18.00 zostały zorganizowane przez Urząd Miasta Miasto Bydgoszcz - Zespół ds. Zarządzania Energią II Dni Energii „Przesiądź się na czystą energię”. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy jako ICOZE (Interdyscyplinarne Centrum OZE ) był partnerem merytorycznym tej imprezy. Prezentował tam również swoje stoisko. Oficjalne powitanie Wystawców przez wiceprezydenta Miasta Bydgoszczy odbyło się o godz. 11.30 w sali im. Łochowskiego, ul. Jezuicka 2. Jednocześnie w tym samym dniu w Sali Sesyjnej bydgoskiego Ratusza, w godz. 9.00 – 15.00 odbyło się XXV. Forum Ochrony Środowiska „Niskoemisyjna Bydgoszcz”, organizowane przez Wydział Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Trzech studentów AW z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP otrzymało wyróżnienia w prestiżowych konkursach wnętrzarskich. Prace były wykonywane pod merytoryczną opieką mgr Barbary Linowieckiej. 

 

3 czerwca 2017 w Bibliotece Głównej UTP (RCI) odbędzie się impreza pt.: „Noc bibliotek”. Mamy nadzieję, że przygotowane atrakcje pozwolą miło spędzić czas wszystkim uczestnikom. Gorąco zachęcamy i zapraszamy. Zaproszenie kierujemy zarówno do całej społeczności akademickiej UTP oraz do wszystkich mieszkańców Fordonu i Bydgoszczy.

 

Kanclerz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy ogłasza konkurs na projekt założenia ogrodowego w patio budynku 3.1, na terenie obiektów w Fordonie. Zapraszamy studentów wszystkich lat oraz doktorantów kierunku Architektura Krajobrazu Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii UTP do wzięcia udziału w konkursie. Najlepszy projekt zostanie zrealizowany, a na zwycięzców czeka nagroda pieniężna.

Serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny połączony z paradą przebierańców Bajkowa Bydgoszcz, który odbędzie się 4 czerwca 2017 roku.  

 

 

 

Zapraszamy na nowy kierunek Zielarstwo i fitoterapia utworzony na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii UTP. Rejestracja możliwa jest już od 5 czerwca 2017 roku

 

Młodzieżowe Centrum Informacji i Rozwoju zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wykładach i warsztatach zorganizowanych przez Bydgoski Uniwersytet Otwarty. Inauguracja wydarzenia będzie miała miejsce 15 maja 2017 roku, o godzinie 10:30, w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

 

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska serdecznie zaprasza na konferencję "Organizacja Przedsięwzięć Budownictwa Drogowego", która odbędzie się 12 maja 2017 roku (Al. prof. S. Kaliskiego 7, sala A9) w Bydgoszczy. 

FINALIŚCI
1. Zespół Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Robot “Skrzydlata Świnia”
2. Zespół Szkół Technicznych im. J.J. Śniadeckich w Grudziądzu. Robot “Mechatron2
3. I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Robot “Dolores”
4. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu. Robot “Konstantynopolitańczykowianeczka”

 

Już od 5 czerwca 2017 zaczynamy rekrutację na nowym kierunku „Inżynieria w biologii stosowanej”. Jest to pierwsza edycja tego kierunku, uruchamianego w ramach projektu POWER „Bezpieczna żywność – nowe kierunki kształcenia na UTP” na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt UTP.

 

W związku z organizacją Juwenaliów 2016, Rektor UTP ogłasza godziny rektorskie na studiach stacjonarnych dniach: 30-31.05.2016 – cały dzień, 1.06. - od godz. 16.00, 02.06.2016 – od godz. 12.00, 3.06 - od godz. 16.00

KOMUNIKAT (pobierz)

 

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy nawiązał współpracę z Delaware State University w Stanach Zjednoczonych. To uczelnia z bogatymi tradycjami (początki jej działalności sięgają aż 1891 roku) oraz ciesząca się dużym prestiżem zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. W dniach 23.05-21.06.2016 roku UTP odwiedzi nas 10 najlepszych studentów tegoż uniwersytetu. Ich przyjazd był możliwy również dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez amerykańską agencję rządową - National Science Foundation, będącą niezależną agencją federalną stworzoną przez Kongres w 1950 roku. Celem fundacji jest promowanie rozwoju oraz edukacja we wszystkich niemedycznych obszarach nauki, a także inżynierii. Fundacja, z rocznym budżetem $ 7,5 mld USD, jest źródłem finansowania blisko 24% wszystkich podstawowych badań prowadzonych przez amerykańskie uniwersytety i college’e. Studenci amerykańscy na naszej uczelni będą prowadzić badania z różnych dziedzin nauki. W tym przedsięwzięciu udział wezmą pracownicy m.in. Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt, Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Zagraniczni studenci otrzymają pomoc nie tylko od kadry naukowej, ale także od samej społeczności akademickiej, a w szczególności od studentów z Wydziału Zarządzania oraz Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Zwieńczeniem pracy zaproszonych studentów będzie prezentacja wyników ich badań na zorganizowanym w tym celu sympozjum, które odbędzie się 20 czerwca br. W tym dniu zaszczyci nas swoją obecnością również sam Kanclerz Delaware State University. Poza sferą naukową, nasi goście będą mieli również okazję do poznania najpiękniejszych zakątków naszego regionu, a co się z tym wiąże zgłębienia polskiej kultury oraz zwyczajów panujących w naszym kraju. Zaplanowano w związku z tym wiele atrakcji, tj. zwiedzanie Bydgoszczy, Torunia, Chełmna, a także wyjazd do Duszniki Zdrój, Trójmiasta i Pragi.

HARMONOGRAM

24.05. (godz. 13:00) – oficjalne powitanie gości przez władze UTP, spotkanie organizacyjne z opiekunami wraz z przydzieleniem studentom tematów

25.05-29.05. – wycieczka do Duszniki Zdrój i Pragi

11-12.06. – wyjazd do Gdańska

20.06. – sympozjum połączone z prezentacją wyników badań przez studentów DSU

 

1 czerwca 2016 r. o godz. 12.00 odbędzie się Bieg Uliczny o Puchar Dziekana Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej UTP w Bydgoszczy zorganizowany przy współudziale Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Jest to kolejna, XVII edycja tej imprezy, w której o puchar Dziekana WTiICh rywalizować będę studenci wszystkich wydziałów UTP oraz przedstawiciele pracowników. Przebrani w pamiątkowe koszulki sportowcy mają do pokonania dystans 2,5 km (mężczyźni) i 1,7 km (kobiety). Trasa prowadzić będzie ulicami Seminaryjną, Szubińską, 16 Pułku Ułanów Wlkp., Koszarową i Wysoką do mety przy ul. Seminaryjnej przed budynkiem Wydziału.

Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w XVII Biegu Ulicznym. Zapisy bezpośrednio przed rozpoczęciem imprezy.

więcej na http://wtiich.utp.edu.pl/komunikaty/xvii-bieg-o-puchar-dziekana-wydzialu-technologii-i-inzynierii-chemicznej

Zapraszamy na festyn rodzinny BAJKOWA BYDGOSZCZ

29 maja 2016r. godz. 12.00

2016 05 18 Plakat Bajkowa Bydgoszcz UTP

Aleksandra Simińska, Magdalena Rucińska i Agnieszka Mierzwa oraz studenci kierunku Architektura wnętrz zapraszają na wernisaż wystawy - Odsłona 17 maja godz. 18.00 Galeria Biblioteki UKW, ul. Szymanowskiego 3

https://www.facebook.com/events/947495775348805/

Już po raz VII odbędzie się Międzynarodowe Sympozjum Naukowe z zakresu rolnictwa dla Doktorantów, Studentów oraz Młodych Naukowców pt. „Innowacyjne badania w rolnictwie i na rzecz rozwoju obszarów wiejskich”. Pod patronatem specjalnym Przewodniczącego Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego Ryszarda Bobera. Spotkanie naukowe jest zaplanowane w dniach 15-17 września 2016 r. Kampus Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Al. prof. S. Kaliskiego 7.

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZIŚ !!!

Tematyka Sympozjum dotyczy rolnictwa ze szczególnym uwzględnieniem trzech jego głównych obszarów problemowych: produkcji zwierzęcej, roślinnej oraz zarządzania i ekonomiki produkcji w rolnictwie.

Jak co roku, prezentacje ustne i posterowe będą przedmiotem rywalizacji, a najlepsze z nich zostaną nagrodzone. Tym razem do zdobycia będą aż dwie Nagrody Główne!!! Grand Prix wraz ze Statuetką „Bydgoski Rumak Nauki” oraz Nagroda Specjalna im. Profesora Mariana Różyckiego za najlepszą pracę o charakterze innowacyjnym. Ponadto przewiduje się szereg innych nagród i wyróżnień o znaczącej wartości.

Szczegółowe informacje na temat planowanego w Bydgoszczy Sympozjum znajdą Państwo w załączonym Komunikacie I.

Zapraszamy na stronę konferencji http://www.symposium-bydgoszcz.utp.edu.pl/

Konferencja współfinansowana jest ze środków:

UMM

“European Agricultural Fund for Rural Development: Europe investing in rural areas”, The publication co-financed from the European Union funds under the
Technical Assistance measure of the Rural Development Programme for 2014-2020, from the National Rural Network,
The publication prepared by UTP University of Science and Technology in Bydgoszcz
The Managing Authority of the Rural Development Programme for 2014-2020 – the Minister of Agriculture and Rural Development

   foto plener1W ramach współpracy Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ciechocinek S.A z Katedrą Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy narodził się pomysł na organizację pleneru rzeźbiarskiego w Ciechocinku. Na miejsce pracy artystycznej wybrany został trójkątny plac pomiędzy tężniami (tężnia nr 2 i 3). Miejsce wyjątkowe, zachęcające do wszelakich działań i pracy ze względu na otwartą przestrzeń i zdrowe powietrze. Kontekst historyczny i zabytkowy drewnianych konstrukcji z unikatową fakturą faszynowych ścian wymaga szacunku i refleksji w projektowanych działaniach. Dlatego szukając materiału i formy na plener wybrana została wiklina. Materiał jest naturalnym bogactwem w dorzeczu Wisły i rosnącą dziko wiklinie można odnaleźć zaraz za rogatkami Ciechocinka. To tu, wzdłuż rzeki wiklina była wykorzystywane do budowy koszy, umocnień cieków wodnych czy wzmacniania płotów. Przypomina faszynę cierniowa (krzew tarniny) użytą do budowy tężni. Wiklina była już wielokrotnie używany do tego typu działań i są artyści, którzy wykorzystują ją jako jedyny materiał rzeźbiarski (Patrick Dougherty http://www.stickwork.net/featured/).

   foto plener2Organiczna forma rzeźby z wikliny ma kontrastować z równymi ścianami szop graduacyjnych zachowując jednocześnie podobną naturalność materiału i faktury. Ma zachęcać do wchodzenia pomiędzy ściany i odpoczywania pod wiklinowym sklepieniem. Swoimi kilku metrowymi gabarytami i konstrukcją przypominać będzie niewielką architekturę, bramę. Jednak organiczna materia i dynamiczny, biomorficzny kształt ma odciągać nasze skojarzenia od technologii architektury w stronę przyrody. Z artystyczną próbą połączenia wikliną natury i techniki zmierzą się studenci z kierunku Architektura Wnętrz, Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy pod kierunkiem dr Piotra Tołoczko. Prace nad rzeźbą potrwają od 8 do 15 maja.

Uniwersytet Technologiczno–Przyrodniczy popiera apel Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich „Polskie Uczelnie przeciw rasizmowi”.

TREŚĆ APELU
"Z wielkim niepokojem i troską przyjmujemy informacje o powtarzających się w naszym kraju aktach agresji wymierzonych przeciw obcokrajowcom, w tym studentom z zagranicy. Tylko w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z marszem organizacji ONR w Białymstoku, propagującym idee ksenofobiczne oraz z serią ataków wobec przebywających w Rzeszowie studentów z zagranicy. 

KRASP, stojąc na straży tradycyjnych wartości akademickich oraz poszanowania praw każdego człowieka, kategorycznie przeciwstawia się wszelkim formom ksenofobii i wszelkim przejawom rasizmu wymierzonym przeciw przybyszom z innych państw.

Tolerancja oraz otwartość stanowią, teraz i zawsze, podstawę działalności Uniwersytetów, a także wielokulturowego świata. Konieczność szacunku dla odmienności kultur, religii czy przekonań znajduje odzwierciedlenie w misjach i strategiach rozwoju Uczelni. Również w „Wielkiej Karcie Uniwersytetów”, podpisanej przez rektorów europejskich z okazji 900-lecia powstania pierwszego Uniwersytetu w Europie, czytamy, że odrzucając nietolerancję i będąc stale otwartym na dialog: „Uniwersytet (... ) dba o tworzenie wiedzy uniwersalnej, a realizując swoje powołanie, przenika granice geograficzne i polityczne oraz potwierdza konieczność poznawania i wzajemnego oddziaływania na siebie różnych kultur”.

Polskie Uczelnie prowadzą intensywną współpracę naukową i dydaktyczną w wymiarze międzynarodowym — zapraszają studentów i wykładowców z zagranicy. Troską rektorów jest, by goście naszych uniwersytetów czuli się u nas bezpiecznie i dobrze, a nasz kraj był postrzegany jako miejsce otwarte i atrakcyjne dla młodych ludzi z całego świata. Umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i nauki jest niezbędnym warunkiem jeszcze szybszego postępu naukowego i cywilizacyjnego naszego kraju.

Naszą wspólną odpowiedzialnością organów państwa, środowiska akademickiego, samorządów, całego społeczeństwa jest zdecydowane reagowanie w duchu wartości konstytucyjnych na wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii oraz skuteczne zapewnienie pełnego bezpieczeństwa cudzoziemcom studiującym w Polsce".

Tegoroczny Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych upłynął w Bydgoszczy pod hasłem współpracy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Collegium Medicum UMK.

Wczoraj, tj. 5 maja w bydgoskim ratuszu prorektorzy trzech uczelni: Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich dr hab. Anna Bochenek, prof. nadzw. UTP, Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw. UKW oraz Prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Jan Styczyński w obecności Pani Iwony Waszkiewicz, Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy podpisali umowę o współpracy, której celem jest wspólne działanie na rzecz niepełnosprawnych studentów i doktorantów.

Współpraca obejmować będzie realizację wspólnych projektów i przedsięwzięć, wymianę doświadczeń, pozyskiwanie środków zewnętrznych, wspieranie inicjatyw partnerów. Działania bydgoskich uczelni będą skupiały również na dostosowywaniu zajęć wychowania fizycznego, informatyki, języków obcych do potrzeb osób niepełnosprawnych, organizacji szkoleń, ułatwianiu korzystania z bibliotek uczelnianych, organizacji transportu między budynkami uczelni, pomocy psychologicznej  i integracji studentów niepełnosprawnych ze środowiskiem akademickim.

Pieczę nad wszystkimi działaniami na rzecz osób niepełnosprawnych będzie sprawować Międzyuczelniana Rada ds. Osób Niepełnosprawnych.

Patronat honorowy nad inicjatywą objął Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pan Rafał Bruski.

W spotkaniu uczestniczyli także nowo wybrani Prorektorzy UTP i CM UMK, pełnomocnicy ds. osób niepełnosprawnych na bydgoskich uczelniach, przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz studenci.

zdjecie 5zdjecie 1zdjecie4zdjecie3zdjeice2

Firma Nomet Sp. z o.o. wiodący producent akcesoriów meblowych pod patronatem Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy ogłasza konkurs na projekt nietuzinkowego wieszaka lub systemu wieszaków.

Atutami prac będą oryginalne formy pod względem wzorniczym jak i użytkowym. W konkursie mogą wziąć udział studenci oraz absolwenci UTP w Bydgoszczy. Jest to wspaniała okazja na zaprezentowanie swojego talentu i ogromnej kreatywności. Nadesłane prace zostaną poddane wnikliwej ocenie a laureaci otrzymają następujące nagrody pieniężne.

Udział w konkursie oprócz nagród pieniężnych daje możliwość podjęcia stałej współpracy z Firmą Nomet w przyszłości.

Dodatkowe informacje oraz Regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej: www.wzornictwo.utp.edu.pl oraz u dr inż. Franciszka Bromberka (tel. 52 340 86 57).

Chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe, nowe znajomości, kontakty i przeżyć niezapomnianą przygodę? Zostań studentem Erasmusa!!!

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Synteza Sztuk 2015, 7-31 Maj 2015 w Bydgoszczy. Trzecia edycja festiwalu SYNTEZA SZtuk to zdarzenie organizowane przez Zakład Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego z Partnerami. Zamysłem festiwalu jest prezentacja aktywności twórczej artystów "stowarzyszonych intelektualnie" z bydgoskim Wzornictwem, reprezentujących wiele dziedzin kreacji.

Campus UTP Fordon 13-16 maja - www.juwenalia.utp.edu.pl