Wzornictwo UTP z wystawą w Muzeum Wodociągów

Wraz z Galerią Wieży Ciśnień, przy ul. Filareckiej 1 w Bydgoszczy serdecznie zapraszamy na hybrydową wystawę prac Moniki Rak pt. „Współistnienie” i Marcina Jędrzaka pt. „Chwila”.

 

Ekspozycję będzie można oglądać od czwartku 13 sierpnia 2020 r. do piątku 4 września 2020 r. w godzinach otwarcia Muzeum. 

Zaprezentowane zostaną dwie indywidualne wystawy artystów, na co dzień związanych z Katedrą Wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. Ekspozycja pt. „Współistnienie” to propozycja Moniki Rak, która specjalizuje się w technice rysunku szytego na tkaninie. Pokazuje potencjał skryty w liniach i zwraca uwagę na relacje, jakie zachodzą między nimi. Linearne ślady wyszyte na płótnie jedwabnymi, bądź bawełnianymi nićmi tworzą różnorodne zależności pomiędzy pozostałymi elementami składowymi całej pracy. Dzięki temu powstają układy i zbiory koegzystujących ze sobą elementów. Zaprezentowane zostaną dwa cykle rysunków szytych i haftowanych na tkaninie. Z kolei ekspozycja pt. „Chwila” Marcina Jędrzaka to seria grafik, w dużych formatach, ukazująca chwile, przebłyski codzienności, coś co możemy momentalnie zauważyć, a co zaraz w zmieniającym się świecie znika. Obraz ten już nigdy nie wystąpi, zniknie na zawsze, a wszystko po nim będzie inne. Czasem na początku podobne, ale z czasem coraz bardziej odległe.

Wstęp do Galerii Wieży Ciśnień możliwy jest po zakupieniu biletu do Muzeum (bilet normalny w cenie 5 zł, ulgowy w cenie 2 zł). W razie pytań zachęcamy do kontaktu pod nr tel. 52 373 27 23, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Monika Rak to doktor sztuk plastycznych, artystka działająca na pograniczu rysunku i tkaniny eksperymentalnej. Jest adiunktem w Zakładzie Wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jedrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, gdzie prowadzi pracownię Technicznych Aspektów Modelowania w zakresie tkaniny, Rysunku Specjalistycznego oraz zajęcia projektowe z obszaru tkaniny i tekstyliów. Jest też projektantką i współautorką marki RAK HAFFER crafted in Poland. W latach 2014 - 2018 była wykładowcą w School of Form na specjalności Domestic Design, gdzie prowadziła Rysunek Koncepcyjny oraz projekty związane z tkaniną eksperymentalną. W swojej pracy doktorskiej „Konstrukty rysunkowe. W poszukiwaniu plastycznych metod analizy rzeczywistości” podjęła próbę wyznaczenia własnej kategorii plastycznej nazwanej konstruktem rysunkowym, opartej na linearnej analizie rzeczywistości (2014). Z wyróżnieniem ukończyła Media Rysunkowe na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2010). Jest laureatką I nagrody w Konkursie Sztuki Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego POLYGONUM 4 z 2016 r., a w 2013 r. otrzymała stypendium artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jej prace wielokrotnie prezentowane były zarówno w Polsce, jak i za granicą m.in. na: ‘Textile art of Today’ (Bratysława, Poprad, Győr, Bielsko-Biała ), 3 Triennale Tkaniny ‘Bez Hranic 2012’ (Bratysława, Győr, Liptowski Mikulasz, Bielsko-Biała), Wystawie ‘A State of Un-Play’ (Atelier 35, Bukareszt), 6 Wystawie Miniatury Tekstylnej oraz 9 Biennale Tkaniny 'Scythia 9' (Kherson), Wystawie ‘Love - just a chemical reaction?’ (Factory-Art Gallery, Berlin).

Marcin Jędrzak jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Od 1999 roku jest właścicielem studia projektowego JĘDRZAK DESIGN. Firma świadczy usługi w zakresie projektowania wzornictwa przemysłowego, komunikacji wizualnej, wystawiennictwa i architektury wnętrz. Jest on autorem ponad 400 wdrożonych projektów dla polskich i zagranicznych firm, takich jak: AM.PM Inspirers, Amica, Besco, Brenor, Deante, Ferro, Koło, Domotehnika, Sanitec, Hydrokan Winkiel, Instal Projekt, Karmelit, Krofam, Lena Lightings, Laminex, Lecico, Lokas i Marmorin. Jego projekt nagradzane były wielokrotnie w konkursach Dobry Wzór, Łazienka Wybór Roku, Top Design Awards i innych, oraz prezentowane na wystawach polskich (Warszawa, Katowice, Łódź, Gdańsk, Poznań) i zagranicznych (Innsbruck, Tallin, Kijów, Berlin, Mediolan, Bolonia). Marcin Jędrzak jest właścicielem marki produktów Biosurface oraz współwłaścicielem marki Glob Design. W 2016 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki projektowe. Od 2017 roku jest adiunktem w Katedrze Wzornictwa na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, gdzie prowadzi zajęcia  z projektowania ogólnego i specjalistycznego.