Galeria Innowacji UTP

17 lutego br. o godz. 10.30 zapraszamy na wystawę prof. Ewy Pełki - "MANDALE ŻYWIOŁY USTA", Wojciecha Wierzbickiego "ILUMINATOR" połączonych z autorskim spektaklem dźwięków i grafiki - Ryszarda Ługowskiego.

   Malarstwo Ewy Pełki wyrasta z inspiracji pejzażem i fascynacją filozofią i religio-filozofią Indii, Nepalu, Tybetu i Chin. Ewa Pełka odwołuje się do kultury i form plastycznych Wschodu, gdzie kreślenie mandali hinduskiej i tybetańskiej jest medytacją, zaś jej nietrwały kształt a priori skazano na niszczenie i powstanie na nowo. W "Mandalach" prezentowanych na wystawie, autorka zdaje się przechodzić od wizerunku żywiołów do tradycyjnej, wschodniej formy mandali.

   W wystawę doskonale wpisuję się brzmienie mis tybetańskich
i gongów Ryszarda Ługowskiego, ilustrowanych abstrakcyjną kompozycją graficzną. Improwizowany układ  różnorodnych tonów i barw brzmienia mis podkreśla silne relacje między dźwiękami. Minimalistyczna kompozycja, zacierająca granicę muzycznego doznania, wprowadza w przestrzeń kontemplacji samego dźwięku. Brzmienie mis tworzy wrażenie spowolnienia upływu czasu i tworzy nastój medytacyjnej izolacji.

Te wyjątkowe doznania zapisują się na długo w pamięci odbiorców.

Serdecznie zapraszamy
Galeria Innowacji UTP
Al. prof. S. Kaliskiego 7
85-789 Bydgoszcz
Budynek Regionalnego Centrum Innowacyjności
17 lutego, godz. 10.30