XV Zjazd Naukowo-Techniczny Młodej Kadry Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa - Bydgoszcz, 27-29 maja 2016 r.

W niedzielę, dnia 29 maja 2016 r., zakończył się XV Zjazd Naukowo-Techniczny Młodej Kadry Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Trzy dni spędzone w Bydgoszczy były dla jego uczestników niezapomnianym i pełnym atrakcji przeżyciem.

Wydarzenie było wpisane w działania nad integracją środowiska związanego z budownictwem. Miało też promować nowoczesne rozwiązania inżynierskie, a jednocześnie pogłębiać wiedzę teoretyczną członków Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Na Zjazd przybyło kilkudziesięciu młodych przedstawicieli braci budowlanej z całej Polski. Reprezentanci kilkunastu kół młodych PZITB oddziałów z Gdańska, Gliwic, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia przybyli do naszego miasta w piątek. Uczestnicy spotkania spędzili ten dzień w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Odbyło się to z wydatnym wsparciem organizacyjnym Stefana Markowskiego – Doradcy Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Zjazd rozpoczął się porannym seminarium pt. „Bydgoski rynek budowlany”, które rozpoczęła przewodnicząca oddziału bydgoskiego PZITB dr hab. inż. Jadwiga Bizon-Górecka, prof. UTP.

W agendzie przewidziano, nobilitujące to wydarzenie, spotkanie z Prezydentem Bydgoszczy, Rafałem Bruskim. Gospodarz miasta przywitał przybyłych gości, a także podkreślił rolę Bydgoszczy jako prężnego ośrodka kształtującego dobrą kondycję budownictwa. Głos zabrali także przedstawiciele władz PZITB: Przewodniczący Ryszard Trykosko i Sekretarz Generalny Wiktor Piwkowski.

Następnie zaprezentowano najciekawsze i najbardziej spektakularne inwestycje miejskie zarówno te zrealizowane jak i planowane.

Fot. Uczestnicy Zjazdu na seminarium w sali konferencyjno-szkoleniowej obiektu IDEA Przestrzeń Biznesu na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Autor: Włodzimierz Górecki.

Fot. Uczestnicy Zjazdu na seminarium w sali konferencyjno-szkoleniowej obiektu IDEA Przestrzeń Biznesu na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Autor: Włodzimierz Górecki.

Objazdową wizualizację innowacyjnych inwestycji zrealizowanych na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego przeprowadził jego prezes Andrzej Półgrabski.

Po południu uczestnicy Zjazdu wizytowali Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy przy ul. Ernsta Petersona 22. Poznali tajniki budowy obiektu, a szczegóły technologii spalania odpadów komunalnych zaprezentował dyrektor Zakładu Tomasz Gulczewski.

Sobota obfitowała w spotkania integracyjne w centrum Bydgoszczy. Przedpołudniowa gra miejska przybliżyła ciekawostki i legendy związane z miastem. Organizatorzy zaprowadzili uczestników Zjazdu do najciekawszych miejsc związanych z historią i rozwojem miasta.

Fot. Uczestnicy Zjazdu na moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy. Autor: Piotr Kosiński.

Po południu goście zostali zaproszeni na wycieczkę szlakiem bydgoskich inwestycji widzianych oczami młodych inżynierów.

Fot. Uczestnicy Zjazdu podczas zwiedzania Bydgoszczy na Wyspie Młyńskiej. Autor: Piotr Kosiński.

Zakończenie XV Zjazdu Naukowo-Technicznego Młodej Kadry Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa nastąpiło w niedzielę. Goście rozjeżdżali się uśmiechnięci i zadowoleni z wizyty w naszym mieście. Podkreślano udaną organizację, przyjazność gospodarzy. Nie ukrywano zachwytów nad miastem i jego kondycją gospodarczą.

Zjazd został zorganizowany przez Koło Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Oddział w Bydgoszczy. Członkami Koła są głównie studenci i absolwenci kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UTP w Bydgoszczy. Głównym organizatorem tego wydarzenia był dr inż. Jarosław Górecki, członek zarządu PZITB O. Bydgoszcz i przewodniczący Koła Młodych, adiunkt w Katedrze Inżynierii Produkcji i Zarządzania w Budownictwie na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy, a także członek Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

DSC05315

Fot. Wystąpienie Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego na Zjeździe młodej kadry budowlanej w Bydgoszczy. Autor: Włodzimierz Górecki.

13320409 1129926790362064 6408934993541740240 o

Fot. Uczestnicy Zjazdu na moście Jerzego Sulimy-Kamińskiego w Bydgoszczy. Autor: Piotr Kosiński