Ładowarka do samochodów elektrycznych na UTP

11 maja na UTP w Bydgoszczy miało miejsce podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym reprezentowanym przez Rektora UTP prof. dr. hab. inż. Tomasza Topolińskiego a firmą RAWICOM Sp. z o.o. Sp.K. reprezentowaną przez Adama Hłonda - współwłaściciela firmy. Umowa dotyczy uruchomienia na terenie kampusu UTP tzw. szybkiej ładowarki do samochodów elektrycznych.

 

 

Ładowarka w kampusie na naszej uczelni będzie jedną z kilku obecnie funkcjonujących w Bydgoszczy. Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w Polsce jest obecnie około 2000 samochodów elektrycznych. Choć sprzedaż takich samochodów w Polsce rośnie, na razie jest ich niewiele. Jedną z przyczyn tego stanu jest brak infrastruktury umożliwiającej swobodne poruszanie się pojazdem elektrycznym po polskich drogach.

Warto podkreślić że Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz RAWICOM Sp. z o.o. Sp.K. współpracuje już w zakresie badawczym od kilku lat. Obecnie na UTP są realizowane prace mające na celu zaprojektowanie i wykonanie nowej szybkiej ładowarki, która będzie umożliwiała naładowanie samochodów wykorzystujących różne systemy/standardy ładowania (różne typy złączy).

Uroczyste otwarcie punktu ładowanie planowane jest podczas Święta Uczelni 20 czerwca 2018 roku. Całość prac inwestycyjnych zostanie zrealizowana przez firmę. Punkt ładowania będzie przystosowany do realizacji badań eksploatacyjnych i energetycznych tego typu systemów przez pracowników naukowych UTP. 


Drukuj