Samochód elektryczny dla UTP

Elektromobilność to jeden z kluczowych obszarów rozwoju Strategii na Recz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma ona na celu zachęcenie potencjalnych użytkowników do korzystania z pojazdów elektrycznych.

Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w Polsce jest obecnie około 2000 samochodów elektrycznych. Choć sprzedaż takich samochodów w kraju rośnie, to wciąż mało kierowców je wybiera. Brak infrastruktury uniemożliwia swobodne poruszanie się pojazdem elektrycznym po polskich drogach.
W dniu Święta Uniwersytetu, UTP otrzymało od firmy Nissan samochód elektryczny marki Nissan Leaf w wersji wyposażenia Tekna. Kluczyki do samochodu zostały przekazane przez Pawła Powalskiego - dyrektora Komunikacji w Nissan Sales Central&Eastern Europe.
Samochód elektryczny będzie wykorzystywany na naszej uczelni do celów naukowych i wdrożeniowych. Pracownicy naukowi UTP w Bydgoszczy realizują badania z zakresu elektromobilności oraz integracji pojazdów elektrycznych z siecią elektroenergetyczną. UTP w Bydgoszczy realizuje w tej chwili projekt, którego efektem będzie opracowanie nowych typów ładowarek do pojazdów elektrycznych.


Z elektrycznego samochodu skorzystają studenci z wybranych wydziałów m.in.: Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki (kierunek Energetyka) oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej (kierunki: Transport oraz Inżynieria OZE). Studenci będą mogli zapoznać się z budową pojazdu elektrycznego na linii diagnostycznej w laboratorium UTP czy też weryfikować aspekty jego eksploatacji.
W kampusie UTP podczas Święta Uczelni została uruchomiona stacja do ładowania pojazdów elektrycznych. Było to konsekwencją szeregu działań w zakresie wsparcia elektromobilności. W maju tego roku z inicjatywy Regionalnego Centrum Innowacyjności - Centrum Transferu Technologii miało miejsce podpisanie umowy o budowie ogólnodostępnej stacji ładowania pomiędzy UTP w Bydgoszczy reprezentowanym przez Rektora UTP prof. dr. hab. inż. Tomasza Topolińskiego oraz  firmą RAWICOM Sp. z o.o. Tak zwana szybka ładowarka jest jedną z kilku obecnie funkcjonujących w Bydgoszczy, jedyną usytuowaną przy uczelni w naszym regionie. Punkt ładowania będzie przystosowany do realizacji badań eksploatacyjnych i energetycznych tego typu systemów przez pracowników naukowych UTP.


Drukuj