Współpraca UTP z firmą HANPLAST

11 grudnia firma HANPLAST sp. z o.o. zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych, produkcją form wtryskowych oraz paneli fotowoltaicznych, podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Firma HANPLAST sp. z o.o. od wielu lat współpracuje z UTP w Bydgoszczy w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Hanplast sp. z o.o. jest pierwszym na świecie producentem modułów fotowoltaicznych nowej generacji w/g technologii łączenia ogniw metodą wielozłączeniową, o nazwie SmartWire Connection Technology® w skrócie SWCT. To technologia szwajcarskiej firmy badawczo-rozwojowej Meyer Burger.
W zakładzie HANPLASTu na terenie Bydgoskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego została uruchomiona w 4 kwartale 2015 roku zautomatyzowana linia produkcyjna w technologii SmartWire o wydajności do 100MW rocznie. Połączenia w technologii SmartWire z ogniwem są aplikowane w niższej temperaturze (140°C) niż proces lutowania w tradycyjnych stringerach (230-300°C) modułów fotowoltaicznych używanych w technologii buss-bar lub multi wire. W rezultacie SWCT indukuje mniejszy nacisk termo-mechaniczny na ogniwo słoneczne, znacznie zmniejszając kruchość ogniwa tym samym zapewniając dłuższą żywotność.
Umowa przewiduje współpracę naukową m.in. w zakresie badań efektywności tego typu modułów fotowoltaicznych w laboratoriach UTP w Bydgoszczy.


Drukuj