Dni Nauki w szkołach podstawowych z udziałem pracowników UTP

Współpraca z gospodarką

31.10.2019 roku odbyła się prezentacja popularno-naukowa wraz z prelekcją w Szkole Podstawowej nr 1 w Solcu Kujawskim.

 

Prezentację na temat instalacji fotowoltaicznych w domach mieszkalnych oraz o kierunkach studiów inżynierskich oferowanych na UTP związanych z OZE (Inżynieria OZE, Energetyka) przedstawił pracownik Wydziału Inżynierii Mechanicznej mgr inż. MBA Tomasz Mania.

Prezentacja mówiła o instalacjach OZE, a przede wszystkim o instalacjach PV. Instalacja fotowoltaiczna pozwala odzyskać energię ze słońca - oszczędzić środowisko i pieniądze z domowego budżetu. Na dodatek z roku na rok spadają ceny tych urządzeń, a możliwości techniczne są coraz szersze. W Polsce 2019 roku w związku z wprowadzeniem ulgi termomodernizacyjnej oraz dotacji "Mój Prąd" w wysokości 5 tys. zł rynek przydomowych instalacji fotowoltaicznych wzrósł trzykrotnie. Szacuje się, że w całym roku 2019 zostanie zainstalowanych około 100 tys. nowych instalacji. Od 2010 do 2019 roku koszt paneli fotowoltaicznych spadł o 70 proc., co wpłynęło na gwałtowny rozwój rynku, nie tylko w Polsce i Europie, ale też całym świecie. Technologia z roku na rok tanieje, ale największe spadki cen mamy już za sobą. W tym momencie firmy stawiają głównie na sprawność modułów, czyli możliwość uzyskania większej mocy z tej samej powierzchni.

W 2020 roku wygaśnie tzw. ustawa prądowa, która zamroziła ceny energii elektrycznej. Obawa przed nieuniknionym wzrostem energii oraz możliwości dofinansowania instalacji z odnawialnych źródeł energii, takie jak "Mój Prąd" czy system upustów są czynnikami, które będą powodować stały wzrost zainteresowania fotowoltaiką.

Jako społeczeństwo zaczynamy doceniać nie tylko oszczędności, wynikające ze stosowania instalacji fotowoltaicznych, ale także ich walory ekologiczne. Już dziś zdarza się, że klienci pytają nie tylko o cenę, ale o ślad węglowy przy produkcji elementów takiego systemu czy w jaki sposób się go utylizuje. Panele można poddawać recyklingowi i odzyskiwać z nich nie tylko szkło, ale i krzem, miedź, plastik, a to również może być przyszłością dla rodzimej branży recyklingu. Konieczne jest przekazywanie informacji o tych aspektach już najmłodszym - stąd aktywność naszej uczelni nawet na poziomie szół podstawowych.

Drukuj